‘Greqia në solidaritet kombëtar’/ Parlamenti miraton zgjerimin me 12 milje në Jon me shumicë votash

‘Greqia në solidaritet kombëtar’/ Parlamenti miraton zgjerimin me 12 milje në Jon me shumicë votash

23:05, 20/01/2021
A+ Aa A-

Pasditen e sotme, parlamenti grek ka miratuar me një shumicë të fortë shtrirjen e ujërave territoriale në 12 milje detare në Detin Jon.

Me votimin e sotëm, grekët kanë forcuar arsenalin diplomatik të vendit në funksion të fillimit të raundit të ri të kontakteve kërkimore midis Greqisë dhe Turqisë.

Me votën e 284 deputetëve, ligji jep dritën jeshile për zgjerimin e ujërave territoriale në Kretë dhe zona të tjera “në kohë dhe në kushte”, siç tha kryeministri, “që qeveria zgjedh”.

Votën pro ligjit e dhanë edhe pesë parti opozitare duke dërguar, sipas vëzhguesve politikë, një mesazh të solidaritetit kombëtar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco