Pas Indisë, Kina fajëson Greqinë: Është një ndër vendet e origjinës së Covid-19

Pas Indisë, Kina fajëson Greqinë: Është një ndër vendet e origjinës së Covid-19

17:06, 28/11/2020
A+ Aa A-

Greqia mund të jetë një ndër vendet ku filloi përhapja e koronavirusit, pohuan studiuesit kinezë.

Pasi shënjestruan Indinë si vend i dyshuar kryesor për shpërthimin, shkencëtarët kinezë hodhën idenë se provat e tyre tregojnë për virusin që shfaqet në Bangladesh, SHBA, Greqi, Australi, Indi, Itali, Republikë çeke, Rusi ose Serbi.

Ndërsa rastet e para me koronavirus u shaqën në Wuhan, Kina pretendon të kundërtën.  Një ekip nga Akademia Kineze e Shkencave tha se virusi ka gjasa të ketë origjinën në Indi në verën e vitit 2019, duke u transmetuar përmes kafshëve përmes dhe ujit të kontaminuar, para se të “udhëtonte” në Wuhan.

Nuk është hera e parë që autoritetet kineze kanë drejtuar gishtin e fajit diku tjetër, duke sugjeruar, kryesisht pa prova, që Italia dhe SHBA mund të jenë vendi i origjinës së Covid-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco