Serbia blen edhe sistem raketash nga Rusia, pavarësisht paralajmërimit të Palmer

Serbia blen edhe sistem raketash nga Rusia, pavarësisht paralajmërimit të Palmer

13:25, 08/11/2019 Nga Gerard Gega

Serbia do të blejë nga Rusia sistem raketor pavarësisht paralajmërimeve nga SHBA-të se nëse e bën do të ketë sanskione.

Mediat ndĂ«rkombĂ«tare cituan agjencinĂ« shtetĂ«rore tĂ« lajmeve TASS, e cila raportoi mĂ« 6 nĂ«ntor se “sipas kontratĂ«s sĂ« nĂ«nshkruar sistemi raketor Pantsir-S do t’i dĂ«rgohet SerbisĂ« brenda muajve tĂ« ardhshĂ«m”.

Sistemi raketor Pantsir-S, me rreze të mesme për mbrojtje ajërore, konsiderohet i sofistikuar.

Pak ditĂ« mĂ« parĂ« nĂ« njĂ« takim mes Presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe pĂ«rfaqĂ«suesin e SHBA-ve nĂ« Ballkan, Matthew Palmer,  u diskutua edhe pĂ«r kĂ«tĂ« temĂ«. Palmer citohet t’i ketĂ« “kĂ«rkuar Vuçiçit tĂ« bĂ«jĂ« kujdes me marrĂ«veshje tĂ« tilla” duke nĂ«nkuptuar sanksione.

MĂ« 5 nĂ«ntor Presidenti Vuçiç tha se “Serbia po blen armĂ« mbrojtjeje nga Rusia” dhe se ai kĂ«rkonte qĂ« “tĂ« shmanget çdo sanksion apo pĂ«rplasje me AmerikĂ«n”.

Muajin e kaluar Serbia zhvilloi stërvitje ushtarake me Rusinë, e cila përfshiu në operacion edhe pajimet ushtarake të tilla si raketat me rreze të gjatë S-400 dhe me rreze të mesme Pantsir-S.

Serbia ka vazhduar tĂ« mbajĂ« lidhje tĂ« forta ekonomike dhe politike me RusinĂ«, pavarĂ«sisht vendosjes sĂ« objektivit pĂ«r t’u anĂ«tarĂ«suar nĂ« BE. Kjo gjĂ« u pa qartĂ« me vendimin e shtetit serb pĂ«r tĂ« mos vendosur sanksione ndaj RusisĂ« kur kjo gjĂ« u vendos nga NATO dhe BE nĂ« rastin e konfliktit nĂ« UkrainĂ«.

Ndërkohë Rusia i ka shitur Serbisë avionë, helikopterë, tanke dhe tashmë edhe sisteme raketore duke ngjallur kështu shqetësim në vendet e rajonit.

“Serbia po armatoset sepse Ă«shtĂ« njĂ« vend i lirĂ« i rrethuar nga shtete anĂ«tare tĂ« NATO-s, vende me tĂ« cilat ne duam tĂ« jemi miq” – ka thĂ«nĂ« nĂ« tĂ« shkuarĂ«n Vuçiç, i cili sĂ« fundmi i ka justifikuar zgjimin e marrĂ«dhĂ«nieve me RusinĂ« apo KinĂ«n si rezultat i bllokimit tĂ« politikave integruese tĂ« BE-sĂ«.

Shteti serb ishte palë kryesore në luftërat që u zhvilluan në Ballkan pas shpërbërjes së Jugosllavisë. NATO bombardoi Serbinë në vitin 1999 duke i dhënë fund luftës në Kosovë. Ndërhyrja dhe fakti se pas luftës Kosova u bë e pavarur ka bërë që Serbia dhe Rusia të mos e njohin pavarësinë e saj./EXIT.AL

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

xj09/11/2019 15:06

ato jon danoca jo spurdhjak si kto ktu

Shto koment

Denonco