Marrëveshja e ndryshimit të emrit të Maqedonisë është një triumf për BE, por shqetësim për demokracinë

Marrëveshja e ndryshimit të emrit të Maqedonisë është një triumf për BE, por shqetësim për demokracinë

22:13, 22/01/2019

Qershorin e kaluar, në rajonin piktoresk të liqenit të Prespës, Greqia dhe Maqedonia duket se vunë mënjanë dekada armiqësi, ku udhëheqësit nënshkruan një marrëveshje nga të dy vendet për të ndërruar emrin e ish republikës jugosllave. Nn atë marrëveshje, të nënshkruar në prani të evropianëve dhe zyrtarëve të BE, Maqedonia do të bëhet Republika e Maqedonisë Veriore. Dhe tani, pas gjashtë muajsh është duke u bërë përpjekja për të siguruar miratimin nga të dy parlamentet.

Pasi Maqedonia miratoi ndryshimet në kushtetutën e saj, marrëveshja e Prespës tani është shumë afër ratifikimit nga ana e Greqisë, si dhe, me Kryeministrin grek Alexis Tsipras i cili ka fituar një votëbesim në Athinë më 16 janar. Marrëveshja e emër-ndryshimit tani pritet të ratifikohet nga Greqia më vonë këtë javë, e cila do të hapë rrugën për hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe fillimin e negociatave për të diskutuar anëtarësimit në Bashkimin Europian.

Pas shpërbërjes së Jugosllavisë në vitin 1991, fqinji verior i Greqisë mori emrin "Maqedoni" -por Athina refuzoi të njohin atë, duke thënë se ajo i dha legjitimitet për pretendimet territoriale mbi krahinën veriore greke të Maqedonisë. (OKB-ja e quan atë "Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë.") Mosmarrëveshja ka çuar në bllokimin nga Athina për fqinjin e saj për t'u bashkuar me NATO dhe BE, një shkak për shqetësim për udhëheqësit evropianë që duan të forcojnë aleancat në fytyrën e agresionit rus.

Edhe pse mosmarrëveshja midis dy vendeve është përqëndruar në çështjen juridike të emrit zyrtar të një vendi, ajo prek çështje emocionale të historisë dhe identitetit në të dy vendet. Për qytetarët e asaj që së shpejti do të jetë "Maqedonia e Veriut", termi "Maqedonia" është një shënues i identitetit të tyre të veçantë nacional në Ballkan. Për grekët në anën tjetër, Maqedonia është e ndërthurur me periudha të rëndësishme dhe personaliteteve në një tregim historik që shtrihet prapa në kohët e lashta. Nën peshën e kujtimeve ende të gjalla të konfliktit dhe luftës gjatë shekullit të 20, të dy kombet kanë bërë të pamundurën që të ketë një emër të rënë dakord bashkërisht dhe përdorimin e fjalës 'Macedonia'-deri verën e kaluar. Dhe akoma, udhëheqësit e të dy vendeve kanë dalë kundër qëndrimeve të thella nacionaliste.

BE ka mbështetur marrëveshjen gjatë gjithë fazave të negocimit, nënshkrimit dhe ratifikimit të saj. Për Shtetet e Bashkuara, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Rusia, më tutje. Ajo hap një pengesë në zgjerimin e saj për Ballkanin Perëndimor dhe e vë në rrugë të mbarë projektin e saj të transformimit të rajonit në rendin e saj institucionale dhe ligjore. Për BE marrëveshja e Prespës është edhe një fitore gjeopolitike dhe një provë të vizionit të saj se si politika ndërkombëtare duhet të punojnë.

Por ka tre probleme me këtë tregim.

Procesi i duhur politik

BE ka zgjedhur të injorojë aspektet problematike të procesit të ratifikimit.

Në Maqedoni, Zaev, i cili nuk kishte shumicën prej dy të tretash në parlament për të ndryshuar kushtetutën e Maqedonisë, përdori edhe kërcënimeve të prokurorive ligjore për korrupsion dhe një ligj diskutueshme të amnistisë së pjesshëm për të nxitur ligjvënësit e opozitës për të votuar për amendamentet e tij kushtetuese. Deputetët e opozitës në Shkup nën presion të madh Ishin shtyrë nga mbështetës dhe kundërshtarë të të dy vendeve, përfshirë qeveritë e huaja, për të votuar në përputhje me rrethanat. Secila palë ka akuzuar tjetrën për dhunën fizike ose premtime të ryshfetit.

Në Athinë, situata është edhe më e ndërlikuar. Qeveria e Tsipras mbijetoi votën e mosbesimit për të ratifikuar Prespes, por shumica e saj e vogël mbështetet në disa kundërshtarë të marrëveshjes, të cilët u joshën me premtimin e vendeve të punës në qeveri. Në vend të kësaj, Tsipras pret të ratifikojë marrëveshjen këtë javë, duke hequr deputetët nga partitë më të vogla të opozitës, potencialisht që do të shpërblehen me përfshirjen në listat zgjedhore të partisë së tij në zgjedhjet e ardhshme. Tsipras tashmë është akuzuar nga opozita në muajt e fundit për ndërhyrje të panevojshme në gjyqësi, media dhe ushtri. Tani, grumbullimi i shumicave për votat e ndryshme në parlament ka sfiduar normat e procedurës parlamentare dhe kushtetuese dhe ka kontribuar në mosbesimin e mëtejshëm të sistemeve politike nga qytetarët grekë.

Për BE shqetësimet mbi sundimin e ligjit dhe procesin e duhur politik duhet të merren seriozisht - veçanërisht në një kohë kur shumë nga shtetet e saj anëtare luftojnë me autoritarizmin dhe illiberalizmin. Ndërkohë, të gjitha shtetet e Ballkanit thonë se BE shpreson të mirëpresë një ditë të vazhdojë të vuajë nga problemet e vazhdueshme të korrupsionit dhe politikës së fortë. Në një botë të përcaktuar nga lufta midis demokracisë liberale dhe populizmit, procesi ka rëndësi sa përmbajtja. Procesi përmes të cilit Prespes është duke u ratifikuar lë shumë për të dëshiruar.

Një marrëveshje jopopullore

Së dyti, të dy qeveritë po shtyjnë Prespen kundër dëshirave të pjesëve të mëdha të vendeve të tyre. Në Maqedoni, qeveria dështoi të fitojë një referendum konsultativ mbi Prespen në shtator - një votë që BE ka zgjedhur ta injorojë. Në Greqi të gjitha sondazhet e opinionit tregojnë një shumicë të fortë popullore kundër marrëveshjes.

Protestuesit kanë organizuar demonstrata masive kundër marrëveshjes, duke përfshirë një të dielën që ishte shpërndarë me forcë nga policia dhe që prodhuan imazhe që kujtonin ditët më të errëta të krizës së Eurozonës dhe demonstratave të dhunshme anti-kursimit në Athinë. Vetëm pak muaj para zgjedhjeve të Parlamentit Evropian ku populistët priten të fitojnë, BE duket sërish të paraqitet si një burokraci e vendosur në injorimin e reagimeve popullore dhe sovranitetin e shteteve më të dobëta.

Injorimi i tensioneve

Së fundi, edhe qëllimi gjeopolitik i stabilizimit të rajonit është i rrezikuar nga marrëveshja, pikërisht sepse përzierja politike në Greqi dhe Maqedoni është aq e paqëndrueshme. Në Maqedoni ndryshimi i emrit mbështetet nga një koalicion i një pakice të grupit etnik sllav-maqedonas dhe pakicës etnike shqiptare të Maqedonisë, ndërsa kundërshtohet nga shumica e sllavo-maqedonasve. Me fjalë të tjera, marrëveshja krijon një koalicion të pakicave kundër shumicës së shumicës. Një aranzhim i tillë është i detyruar të ripërtërijë tensionet etnike dhe të rrisë polarizimin politik në Maqedoni - e kundërta e saktë e qëllimit të BE.

Në Greqi, nga ana tjetër, Prespea errëson perceptimin e publikut të BE, duke ndërprerë një periudhë rehabilitimi të ngadalshëm dhe të dhimbshëm pas krizës së Eurozonës 2010-15. Në një vend ende të prekur nga kriza ekonomike dhe gjithmonë e ndjeshme ndaj relapsave populiste, rindërtimi i nacionalizmit nga një marrëveshje e sponsorizuar nga BE shkon kundër interesit të BE për stabilitin në një shtet anëtar të Eurozonës.

Mbështetja e BE për marrëveshjen e Prespes rrjedh nga idealet e admirueshme të integrimit evropian. Por është gjithashtu një shembull tjetër i një regjimi burokratizues të qeverisjes që shpesh injoron realitetin politike dhe sensibilitetet popullore. Mbi të gjitha, ajo pasqyron një qëndrim të vetë-urimit që e sheh BE aderimin dhe anëtarësimin si një kurë - për të gjitha problemet komplekse etnike, ekonomike dhe sociale, por gjithashtu toleron pazaret me elita kombëtare të dyshimta dhe i kthen sytë nga metodat e tyre për aq kohë sa arrijnë në pro-BE rezultatet në terren. Në një kohë të problemeve serioze me sundimin e ligjit në disa shtetet anëtare të BE dhe trazirat popullore në të tjerat, një qasje e tillë ndaj problemeve të Evropës është e shkurtër dhe e vetë-mposhtur.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco