Zaev: Duel televiziv me Mickoskin kur të dojë, por të tregojë nëse mbështet marrëveshjen e Prespës

Zaev: Duel televiziv me Mickoskin kur të dojë, por të tregojë nëse mbështet marrëveshjen e Prespës

14:19, 14/12/2018

Kryeministri Zoran Zaev sot tha se pranon duel televiziv kur të jetë dhe në cilin medium të jetë me liderin e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski vetëm nëse ai deklarohet nëse është për anëtarësim në NATO dhe BE përmes pranimin të marrëveshjes së Prespës, në nuk është për atë, atëherë duhet në mënyrë të qartë të deklarohet dhe të ofrojë alternativë.

“Jam i gatshëm në secilën kohë dhe në secilin vend të debatoj me Mickoskin, por është e ndershme nga ana e tij të thotë qëndrimin e tij nëse është për anëtarësim në BE dhe NATO me mbështetjen e marrëveshjes së Prespës dhe në jo ta tregojë alternativën. Atëherë atëherë le ta zgjedh mediumin, ditën dhe terminin. Unë jam i gatshëm për ballafaqim për shkak se është demokratik”, tha Zaev pas konferencës për decentralizim.

Ai thotë se qëllimi kryesor është të ketë pajtim, shtrirje të dorës mes Kuvendin, por me tendenca që kjo të vazhdojë në mënyrë vertikalem, edhe te grupet e tifozëve, edhe te komunat dhe te të rinjtë e partisë.

Sipas tij, Ligji për amnisti do të dërgojë mesazh për dënime më të vogla, dhe amnisti për të gjithë ata që nuk kanë marrë pjesë në dhunën dhe në organizimin e dhunës në Kuvend më 27 prill të vitit të kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco