Afera Rama-McGonigal/ Edhe Senati i SHBA nis hetimet: Jemi të tronditur

Afera Rama-McGonigal/ Edhe Senati i SHBA nis hetimet: Jemi të tronditur

10:30, 03/02/2023
A+ Aa A-

Jo vetëm Dhoma e Përfaqësuesve, por edhe Senati amerikan nis hetimet për skandalin e rëndë të Charles McGonigal.

Një nga senatorët më të fuqishëm demokratë, Dick Durbin, që drejton Komisionin Hetimor të Senatit, ka kërkuar më shumë informacione për hetimet në lidhje me ish-drejtuesit e FBI-së në Nju Jork, Charles McGonigal.

Ai i ka dërguar një letër të hapur drejtorit të FBI, Christopher Wray, duke kërkuar të dhëna.

“Këto akuza janë jashtëzakonisht tronditëse dhe ngrenë shqetësimin për ndikimin e mundshëm që kjo sjellje e keqe mund të ketë pasur në çështjet e kundërzbulimit të FBI-së dhe hetimet penale,” thuhet në letrën e senatorit.

“Si drejtues i zyrës së FBI në Nju Jork, McGonigal ka mbikëqyrur shumë hetime të ndjeshme të kundërzbulimit, duke përfshirë edhe hetime që përfshijnë individë që ai tani është nën akuzë se ka punuar me ta për të përfituar,” shton letra.

Në letër theksohet se McGonigal është nën akuzë se ka fshehur marrjen e 225 mijë dollarëve nga një ish-punonjës i inteligjencës shqiptare.

Durbin kërkon të mësojë nëse janë ndikuar hetimet, dhe sa nga hetimet që ai McGonigal ka mbikëqyrur, janë kompromentuar potencialisht. Durbin pret përgjigje deri më 15 shkurt.

“Sjellja abuzive e zotit McGonigal mund të ketë ndikuar në shumë çështje të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda apo analiza të ndjeshme. Nëse kjo sjellje abuzive e tij mund të ketë ndikuar në rezultatin e ndonjë hetimi apo ka kompromentuar më tej sigurinë tonë kombëtare, kjo mbetet e panjohur për momentin,” thekson senatori.

"Është e rëndësishme të sigurohemi që populli amerikan të ketë besimin maksimal në punën e rëndësishme të FBI-së. Prandaj, ju kërkoj të kontaktoni stafin tim për të caktuar një konferencë dhe për t'iu përgjigjur pyetjeve të mëposhtme jo më vonë se 15 shkurt 2023:

 1. Sa hetime kundërzbulimi ka mbikëqyrur zoti McGonigal si SAC?

2. Nga hetimet e kundërzbulimit që z. McGonigal mbikëqyri si SAC, sa janë përfshirë ose janë të lidhur me individë që ai tani akuzohet se ka punuar ose për të përfituar?

3. Çfarë roli, nëse ka, ka luajtur zoti McGonigal në hetimin e FBI për Crossfire Hurricane mbi lidhjet midis zyrtarëve rusë dhe fushatës presidenciale të Donald Trump në vitin 2016?

4. Çfarë roli, nëse ka, ka luajtur zoti McGonigal në hetimin e Prokurorit Special Mueller për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016?

5. A ka identifikuar FBI ndonjë kompromis për provat, analizat, burimet ose metodat në këto hetime që mund të lindin nga sjellja e zotit McGonigal?

6. Çfarë politikash dhe procedurash kanë Departamenti i Drejtësisë dhe FBI për të zbuluar keqpërdorimin e mundshëm të posteve publike dhe shkeljen e besimit publik nga zyrtarët aktualë dhe të mëparshëm?

7. Pse këto politika dhe procedura dështuan të njoftonin zyrtarët e Departamentit të Drejtësisë dhe FBI-së për sjelljen e supozuar të z. McGonigal gjatë kohës që ai shërbente si SAC?"

ImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Mirela Kopliku03/02/2023 13:11

Le te alarmohen strukturat americane dhe te shkulin edhe floket, sepse agjensia me rendesishme amerikane e kunderzbulimit, u ble dhe u korruptua nga kryeministri i korruptuar i nje vendi mikroskopik, si Shqiperia, qe pervec gati 2 milion banoreve, droges dhe kriminalitetit si edhe nje natyre shume te bukur qe ja ka falur zoti, nuk ka asgje tjeter!! Bie poshte miti i famshem i FBI, heroizmat dhe ndershmeria e agjenteve te saj deri ne vetmohim per mbrojtjen e demokracise ne vend dhe ne cdo vend tjeter te botes!! Cfare i mbeti FBI, kur u lekund nga themelet besimi ndaj saj, sepse u korruptua edhe shefi i saj per nje thes me para, a thua se nuk i mjaftonte rroga dhe pensioni i majem qe merrte!!! Te arrinte deri aty, qe te akuzonte dhe te keqtrajtonte persona te pafajshem per tekenaqur nevojat psikologjike te psikopateve shqiptare me idilin e madheshtise dhe viktimizmit, te cileve mendja tyre e semure dhe e droguar u thote se Shqiperia eshte vilajet i tyre( si te ishin Konti Ciano) dhe mund te benin cte donin me te !! N.q.s nuk zbardhet mire ky skandal dhe nuk do merren masa per fajtoret duke perfshire qeverine dhe kryeministrin shqiptar, atehere FBI le te beje filma me TARZAN, sepse askush nuk do te kete me besim ne te!!!!!!!!

Shto koment

Denonco