Democrats, everyone is lying to you

Democrats, everyone is lying to you

By Çim Peka - 16/07/2021

The Democratic Party will convene its National Convent tomorrow to analyze the electoral farce, to prove the manipulation and votes’ buy-out, but also to elect the new National Council, thus paving the way for the election of the new party executive and secretariat.

Democrats will go to this Convent tomorrow bent over, disappointed, upset, abandoned and betrayed. Many of them have probably even packed their bags to leave forever, joining hundreds of thousands of others who did not have the nerve to hope to the end.

And as these 'last Mohicans' head to the Palace of Congresses, dilemmas and questions remain in the minds of each of them: how did it happen? What happened? What did we do wrong? Do they tell us everything?

In these three months, the Democrats have heard endless excuses from the supporters of the current leadership, as many endless accusations from the opponents of the leadership, and just as much analysis from the ones who left the same way of these camps. In the hasty process of electing the new Democratic Party chairman, Democrats clashed with a farcical election campaign.

Farce, not because the candidates were part of Basha's “game”, but their platform, like Basha's, was a farce, a circle of falsity, lack of vision and inability to lay out a platform that could bring all Democrats together. A painful lack of vision to gather all Albanians disappointed in confronting Rama.

Basha's opponents separately and all together made a platform-based campaign that Basha is in bargain with Rama. You can accuse the opponent of such a thing, you can even personalize the campaign in personal attacks, but it does not show leadership.

To accuse Basha of being in bargain with Rama, you must first prove that you yourself are not in bargain. To accuse him of being related to the oligarchs, you must first have the courage to mention them by name. To accuse Basha of not being a leader, you must first inspire. To accuse Basha of selling Berisha and not siding with him in the case of being declared 'non-grata', you must first come up with a clear political stance, and not hold your breath to meet with Ambassador Kim, much less have courage to express dissatisfaction or injustice (real or perceived). You cannot pretend to be a Berishian just enough to get the votes of his supporters and not defend him.

Basha also lies to them when he tells them that the internationals do not support Rama. That Americans do not take his side. He lies to them because the facts show otherwise. They did not oppose him when he unilaterally made the Territorial Reform. They did not oppose him when he turned Albania into a drug lab. They did not oppose him even when he used drug traffickers to win the 2017 elections.

They did not oppose him even when he unmade the constitutional changes for the Justice Reform. Not even when he captured all the institutions, not when he filled vacancies in parliament in an unconstitutional manner either. Not even when he held the monistic local elections. Not even when he demolished the Theater illegally. Not even when he filled parliament, administration and local government with drug traffickers, murderers and rapists. Neither when he put Kosovo and the sea up for sale, nor when he attacked the opposing media, or when he closed them at a dizzying cost to the state budget. Not even when he unmade the free and fair elections by amending the Constitution, buying or using criminal groups. And the list goes on.

Unfortunately, even Basha's opponents do not tell them. The Doctor does not tell them either.

They do not tell them, because if they do, they will have to also tell the “why”. And, apparently, no one has the courage to open this topic. All the less Basha.

It is not a conspiracy, but a fact. As it is a fact that this time too did not happen, in addition to all the arguments I mentioned above. Just as it is a fact that the opposition leadership today is found leaning against the wall. Just as it is a fact that American diplomats run after every peripheral opposition figure, after Rudina Hajdari, after the Thurje Initiative, after Edith Harxhi, and after Leka Zogu.

Berisha is not open and honest with the Democrats either. Unfortunately. At the height of this “embargo”, he did not leave the television studio without declaring and promising that he would now return strongly and full time to the DP and to active politics. But he is the big absentee in tomorrow's Congress. Since 2017, there is no Democrat who has not asked aloud and under his voice: what about the Doctor? What does he think? Does Basha consult with him? Neither the Democrats nor the internationals ever received an exhaustive response from him.

I do not have an accurate or exhaustive answer to the dilemmas of, and on the leadership of the DP, or the unreserved support given to Rama. The reason may be one, but they can also be many. More than anything else, Democrats need to know. And no one but Basha can tell them.

It could be his fault, it could be for reasons even bigger than himself. Maybe Rama offers them things that Basha cannot, but he must tell them. They may not have the same approaches to regional issues as the final Kosovo-Serbia agreement, or mini-Schengen, or a new Yugoslavia. Maybe there is a project to leave Albania outside the EU. Maybe it's a matter of lobbying.

Maybe there is an EU-US project for a joint government between the two major parties. Maybe it’s a leadership issue. Perhaps the current leadership are not seen as serious interlocutors. Maybe there is a general spirit against conservative and right-wing parties.

All these remain in the framework of assumptions as long as we do not have a confrontation with the truth, and as long as no one tells the Democrats. Neither Basha, nor Berisha, nor the opponents of one or the other.

I do not expect the PD Congress to touch on this hot topic tomorrow, but I am sure that whatever is said in that hall, the “why do the internationals support Rama” question will be there.

If not in the minds of the speakers on the podium, in the minds of everyone in that room for sure.

If PD will start re-rising, the start is exactly tomorrow in that hall.

And rising always begins by answering difficult questions.

 

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Arqiduka 17/07/2021 12:18

Perëndimi krijoi Ramën dhe e mbështet pa rezerva sepse në Shqipëri bëhen eksperimentet, me këtë rast a mund të sundohet me një parti të vetme në perëndim. Nesër në Itali, Francë e gjetkë. Ska zgjidhje, duhet të bie ky konsensus i kalbur ndërkombëtar. Mund të ndodhë nesër, mund të ndodhë pas 20 vitesh.

Agron17/07/2021 11:04

PDja ne keto vite ska ditur te orientohet politikisht e gjeje aleatet e saj. Amerikanet vene me me te fortin, PS eshte ne qeveri. Kuptohet faktori SOROS, po PDja dhe Basha jo vetem ska gjetur aleatin anti-soros ne amerike po ftuan dhe Sorosin ne PD. Lobim pothuaj inegzistent ne SHBA dhe shqiptaret e Amerikes. Dhe kur Rama ne 2019 pothuaj i vuri kunder gjithe nderkombetaret me orientimet e tije Basha me bojkotin e parlamentit dhe zgjedhjet e shpetoi. Troc si ne cdo fushe dhe ketu 8 vite deshtime ne lidershipin e PDse, e skemi pse qahemi po duhet te qe nje gjenerim i ri nga PDja me udheheqes, program, dhe perqasje te re te regullonte keto probleme.

Kosta17/07/2021 10:06

Vetem ti Peka nuk e di qe jane kundershtuar te gjitha ato qe ka bere Rama te ashtuquajtura reforma!!!!!!! ti i di se je shume afer Berishes dhe Bashes por edhe se je gazetar jo i keqe dhe jo shume i shitur.....vetem ti nuk e di perse ambasada amerikane dhe ajo Europiane, aresuen e mbeshtjes se Rames dhe kunder PDs kjop sepse jane kunder Berishes sepse asnjehere politika amerikane nuk ka qene me demokratet por qysh se ka hyre ne Shqiperi, gjate luftes dhe deri ne keto momente, ka mbeshtetur vazhdimishte komunistet edhe tani qe jane kthyer ne MAFIA me kumbaro Ramen....nuk te mjafton ty qe Rajersoni, diten e dhjete te hyrjes ne zyre ne ambasade, mori shofer, shoferin e Enver Hoxhes?....nuk e di ti qe po ku Rajerson mori shef personeli ne ambasade te birin e Hysni Kapos, Pellumb Kapo shefin e sigurimit te Kom. Qendror te ppsh?....apo ben sikur nuk e di sepse nuk ta mban se nuik mer dote viza amerikane....turp per ju qe ne vende te godisni MAFIAn dhe politiken amerikane qe e mbeshtet, godisni PD qe eshte e vetkja shprese per te shpetuar nga MAFIA......turpe te kini.....

Gimi17/07/2021 08:16

Zoti Peka.Mos të fillojmë të rrekemi e të themi fajin tani e kryesisht Luli. Ndoshta shumë argumente nga ajo që thoni qëndrojnë por mos harro që çdo kush të ishte në krye të Pd nuk fitonte zgjedhjet. Shoqëria e shteti shqiptar janë kriminalizuar aq shumë nga Rama që është e pa mundur të fitosh kundër tij.Përsa i përket Amerikës kam mendimin që kur ishte Trump pritjet ishin të mëdha por fatkeqësisht dolëm të zhgënjyer. Nga demokratët e majtë nuk shpresoj shumë por një shpresë të vetme e kam të Gjak dhe te Europa.

krasasi tp16/07/2021 22:04

z.Peka, ylli i së djathtës nuk mund të ndris as këtu as kudo, nëse në yllin e së djathtës e të majtës në SHBA 'reaksionet termobërthamore' zhvillohen me intensitet të ulët. Për shkak të pakicave bllokuese atje. Me siguri, endrra e oligarkisë globale për të instaluar komunizmin 'panoramik' do dështoi, sepse kjo do kalonte nëpërmjet shpërbërjes së SHBA . As Republikanët e z.Trump dhe as Demokratët e z.Bajden nuk do ta lejojnë.E djathta këtu pamvarësisht ndikimeve të 'atmosferës planetare' ngatërroi aeroplan. Tamam si tifozët çekë në mos gaboj që në vënd të shkonin në Budapest ku zhvillohej ndeshja, përfunduan në Bukuresht. Tash, avionin, pasagjerët dhe destinacionin e kanë përcaktuar perëndimorët. Edhe se kush, edhe se kur . Elita politike majtas e djathtas, në mazhorancë apo në opozitë, kudo që ndodhet, në salla kongresesh, në studio televizive apo në zyra pushteti, kanë një dilemë tjetër."Po sikur Amerikanët mos të më mbajnë me hatër".

i deleguari16/07/2021 20:41

Zoti Peka,me gjithe respektin,por ky shkrim ,ndonse e paraqet me realitet situaten, ka brenda tij nota te theksuara pesimizmi,cka ben qe edhe kush s'e ka nder mend per te ikur,te turret tek valixhja! Jam nder ata qe per shkak te situates se krijuar e pres zgjidhjen nga Berisha dhe vetem nga Berisha! Perse askush,perfshi edhe analistet e vertete, nuk e thote hapur dhe me plot gojen qe Lulzim Basha (edhe sikur te perjashtosh konspiracjone te tipit,i shitur,i blere) eshte absolutisht i pa afte ne teresine e tij,per te perbaluar kete lugat ? Teresisht e vertete se asnjeri kandidat,nuk meritonte kreun e PD,por largimi i Bashes eshte fillimi i ngritjes,jo kongresi i neserm! Nga ana tjeter,ju thoni "As Berisha nuk është i hapur dhe i sinqertë me demokratët"! Sinqerisht mendoj se nuk keni te drejte! Une per vete mezi po pres qe ceshtja e tij "non grata" te zgjidhet gjyqesisht dhe pas ketij momenti fillon numurimi! Asnje sekonde me pare! Jam plotesisht i bindur qe Berisha,te cilin Olandezi dhe te tijet,nuk denjojne as te konsultohen,do marri edhe nje here dosjet nen sqetull e nuk do lere kancelari, zyra dhe personalitete vendim marrese te Europes dhe Amerikes pa spjeguar e diskredituar monstren dhe monstruozitetet e kesaj qeverie te pa shoqe! Jam plotesisht i bindur se zgjidhja mund te ndihmohet ose kundershtohet nga jashte,por vendimtare jemi ne dhe vetem ne! Shembulli me i madh eshte pengesa dhe anulimi qe ju be ndarjes se Kosoves! Shembull tjeter shume i madh eshte zgjedhja e Albin Kurtit nga vete Kosova dhe vetem nga Kosova! Nuk ka mekanizem qe e mban ne kembe nje qeveri kaq perverse e te korruptuar,por kjo kerkon ne rradhe te pare te jesh vete i besueshem si edhe pune me te gjithe faktoret jashte e brenda dhe jo e premte ,e shtune, e djele pushim dhe shifemi te henen nga ora 10!

Skrapari16/07/2021 17:31

Bravo Z. Peka. Si nje nder demokratet e pare jam plotesisht dakord qe gjerat neser ne Kuvendin e PD-se te thuhen ballas dhe pyetjeve Tuaja tu jepet pergjigje. Ne te kundert ajo shprehja : Ku ishe? Asgjekundi. Cfare bere? Asgje vlen per rastin. Edhe njehere pergezime i nderuar Z. Peka.

altini16/07/2021 17:29

Epo nuk do e leme udheheqesin e opozites te na e shohin thuaje lakuriq, vetem me breke. Mire e ke or mik, nese sillet keshtu kur eshte ne opozite dhe me celesat e kashtes, cfare do te beje kur te vije ne pushtet? Po na ka zene rrota bishtin dhe do votojme kedo qe eshte nen flamurin e te djathtes prej alergjise qe kemi nga shoket komuniste.

Flo16/07/2021 17:11

Basha eshte ne opozite dhe sillet si sultan. Vetem te shikosh se si ka rrethuar plazhin public ne vala Mar ne hamallaj do te kuptosh se ai Ska asgje te perbashket me nje lider opozite. Shije me te keqe se ai rrethim plazhi me gardh deri ne det me keq se diktatori ne kohen e komunizmit nuk kam pare.

Shto koment

Denonco