Astronauti i NASA-s thyen rekordet, ndjen gravitetin pas më shumë se 1 viti në hapësirë

Astronauti i NASA-s thyen rekordet, ndjen gravitetin pas më shumë se 1 viti në hapësirë

10:41, 28/09/2023
A+ Aa A-

Astronauti i NASA-s, Frank Rubio është kthyer në Tokë pasi vendosi rekordin e qëndrimit në hapësirë. Rubio ndjeu tërheqjen e gravitetit në trupin e tij pasi qëndroi në ISS për më shumë se një vit.

Kapsula me të cilën po zbrisnin Rubio dhe dy kolegët e tij rusë, kozmonautët, Sergey Prokopyev dhe Dmitri Petelin u lëshua me parashutë në Kazakhstan të mërkurën.

Mbërritja e ekipit në Tokë shënon fundin e një udhëtimi të gjatë dhe të paplanifikuar për Rubio-n, i cili duhej të kishte kaluar gjashtë muaj në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Por, rezultoi se i duhej të qëndronte në hapësirë për 371 ditë pas zbulimit të një rrjedhjeje tek ftohësit. Defekti u zbulua në mjetin që shërbeu për ta çuar atë në hapësirë.

Qëndrimi i Rubios vendosi një rekord të ri për kohën më të gjatë që një astronaut amerikan ka kaluar ndonjëherë në mikrogravitet. Ai gjithashtu u bë amerikani i parë që kaloi një vit të tërë kalendarik në orbitë.

Misioni i tij i thyerjes së rekordeve shënoi edhe fillime të tjera të dukshme për Rubio: Ky ishte udhëtimi i tij i parë në hapësirë ​​pasi u zgjodh për korpusin e astronautëve të NASA-s në vitin 2017, dhe në fillim të misionit, ai u bë astronauti i parë me origjinë nga Salvadori që udhëtoi në orbita e ulët e Tokës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco