Pse ky dimër do të vijë ndryshe: Ndikimi i fenomenit ‘El nino’

Pse ky dimër do të vijë ndryshe: Ndikimi i fenomenit ‘El nino’

19:40, 27/09/2023
A+ Aa A-

Vjeshta sapo ka filluar por nuk është shumë larg edhe dimri, i cili mendohet se do vijë ndryshe si shkak i El Nino. Ky dimër do të jetë i pari në pak vite që do të ndjejë efektet e fenomenit, i cili ka një ndikim të konsiderueshëm në motin gjatë muajve më të ftohtë të vitit.

El Nino është një nga tre fazat e Lëkundjes Jugore El Nino, e cila gjurmon ndryshimet e temperaturës së ujit në Oqeanin Paqësor ekuatorial që mund të ketë efekte në modelet e motit anembanë globit, citon CNN. Faza El Nino ndodh kur këto temperatura të oqeanit janë më të ngrohta se normalja për një periudhë të gjatë. El Nino këtë vit filloi në qershor, ku pritet të jetë më i fortë këtë dimër dhe të zgjasë të paktën deri në pranverë, parashikon qendra e Klimës NOAA.

Një tjetër fenomen i ngjashëm, La Nina ndikoi në tre dimrat e fundit në të gjithë SHBA-në, duke e mbajtur Jugun të thatë, ndërsa pjesë të Perëndimit me shumë borë.

Si mund të jetë ky dimër?

Asnjë dimër El Nino nuk është i njëjtë, por shumë prej tyre kanë tendenca të përbashkëta të temperaturës dhe reshjeve. Një nga arsyet kryesore është pozicioni i rrjedhës së avionëve, i cili shpesh zhvendoset në jug gjatë një dimri El Nino. Ky ndryshim zakonisht sjell mot më të lagësht dhe më të freskët në Jug, ndërsa Veriu bëhet më i thatë dhe më i ngrohtë.Më shumë stuhi do të thotë më shumë reshje, zakonisht nga rrafshinat jugore në juglindje. Kjo mund të jetë vendimtare për shtetet si Teksasi, Luiziana dhe Misisipi të rrënuara nga thatësira. El Nino zakonisht çon në një dimër më të butë në Veri, nga Paqësori Veriperëndimor në Rockies, Plains dhe Midwest.

Frekuenca e stuhive dhe rritja e reshjeve në të gjithë Kaliforninë dhe pjesë të jugperëndimit mund të varet nga forca e përgjithshme e El Nino. Një El Nino shumë i fortë gjatë dimrit 2015-2016 kontribuoi në dimrin më të ngrohtë të regjistruar për territorin e SHBA-së, sipas NOAA. Dimri 2009-2010 ishte i fundit me një El Nino me të njëjtën fuqi të parashikuar si këtë vit. Ishte mjaft ftohtë në të gjithë SHBA-në jugore dhe qendrore dhe shumë i lagësht dhe me borë përgjatë Bregut Lindor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco