Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ E vërteta e Gërdecit sipas Mediut

Shikoni se si njerëzit e kanë imagjinuar jetën në Mars përgjatë viteve

Shikoni se si njerëzit e kanë imagjinuar jetën në Mars përgjatë viteve

20:13, 25/09/2023
A+ Aa A-

Pushtuesit mashtrues. Vegjetarianë dashamirës. Refugjatët e klimës. Ndërsa eksplorimi shkencor ka avancuar, po ashtu kanë avancuar edhe interpretimet krijuese të planetit të kuq dhe banorëve të tij të mundshëm.

Jupiteri është mbreti, Urani është komediani, Plutoni është i dobëti. Por nga të gjithë trupat planetarë në sistemin tonë diellor, Marsi është padyshim më i famshëm. Bëni një turne vizual përmes magjepsjes në zhvillim me planetin e kuq dhe shikoni se si ai është nderuar ndër vite si një hyjni e fuqishme, një kuriozitet shkencor dhe një ikonë e kulturës pop.

Vitet 1570 "Marsi dhe Venusi të bashkuar nga dashuria"

Një bashkim i të kundërtave: Kupidi përdor një nyjë të veçantë dashurie për të lidhur perëndinë romake Mars me perëndeshën Venus në një pikturë të Paolo Veronese.

Image

1898 Lufta e Botëve

Një dëshmitar rrëfen një betejë epike midis marsianëve dhe tokësorëve në thrillerin tashmë famëkeq të H.G. Wells.

Image

1906 Kanalet e Lowell

Ndërsa vizatonte në hartat e tij (sipër) dhe përshkroi në një libër të vitit 1906, Percival Lowell besonte se Marsi ishte një botë që po vdiste e mbuluar me kanale vaditëse.

Image

1918 Një udhëtim në Mars

Ashtu si shumë përshkrime të fillimit të shekullit të 20-të, ky film pa zë danez u fokusua te banorët e supozuar të Marsit - në këtë rast, vegjetarianë dashamirës.

Image

1939 "Njeriu nga Marsi"

I vizatuar nga Frank R. Paul për Aventurat Fantastike, ky marsian është telepatik dhe mund të tërheqë sytë dhe hundën për t'i mbrojtur nga ngrirja.

Image

1948 Projekti Mars

Në vitin 1948, inxhinieri gjerman i raketave Wernher von Braun shkroi trillime spekulative për një mision njerëzor në Mars. Vepra e tij u përkthye në anglisht dhe u ribotua (pa elemente të trilluara) si Projekti Mars, një libër i vitit 1953 me një koncept misioni mahnitës parashikues.

Image

1951 Fluturimi për në Mars

Në këtë dramë fantastiko-shkencore, shkencëtarët mbërrijnë në Mars për të gjetur një planet të populluar nga një racë nëntokësore, që po vdes, e ngjashme me njerëzit - të cilët mund të jenë duke planifikuar një pushtim të dëshpëruar të Tokës.

Image

1954 me ngjyra të plota

Astronomi E.C. Slipher e mori këtë imazh nga Afrika e Jugut; ai botoi Historinë e tij fotografike të Marsit (1905-1961) në 1962.

Image

1965 Mariner 4

Kur kjo anije kozmike fluturoi pranë Marsit, ajo shkrepi imazhet e një planeti që dukej zhgënjyes si hëna: me kratere dhe steril, pa asnjë shenjë të jetës aliene.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco