Zbuluan tubin e hekurit që besohet se ka 200 milion £ flori nazist, gjuetarëve të thesarit u jepet leja për ta hapur

Zbuluan tubin e hekurit që besohet se ka 200 milion £ flori nazist, gjuetarëve të thesarit u jepet leja për ta hapur

08:33, 03/08/2022
A+ Aa A-

Të udhëhequr nga një grup i quajtur Fondacioni i Urës Silesiane, një grupi gjuetarësh thesaresh u është dhënë leja që të nxjerrin nga gropa ku ishte fshehur një kuti hekuri që besohet se përmban 200 milion paund flori nazist.

Ky besohet të jetë thesari ku trupat e Hitlerit fshehën floririn e vjedhurpër të ngritur një Rajh të Katërt.

Në maj të këtij viti, grupi zbuloi një kuti metalike prej 5 metrash të groposur 10 metra nën sipërfaqe.

Duke postuar një video më 31 korrik, Roman Furmaniak, nga Fondacioni Silesian Bridge tha:

"Ne jemi të ngazëllyer të ndajmë me ju marrjen e lejes sonë të fundit të kërkuar për gërmimin përfundimtar të depozitave. 1 shtator! Data e madhe për një ditë të madhe! Gjërat po lëvizin, ne do të donim ta bënim atë sa hap e mbyll sytë, por po bëjmë aq sa mundemi. E kuptojmë padurimin tuaj dhe po bëjmë më të mirën me atë që kemi!'

I menduar të përfshijë të ashtuquajturin "Ari i Breslaut" i cili u zhduk nga selia e policisë në atë që tani është qyteti polak i Wroclaw, kutia mendohet të përfshijë gjithashtu bizhuteri dhe sende me vlerë nga koleksionet private të gjermanëve të pasur që jetonin në rajon.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco