‘Kërpudha në Mars’, shkencëtarët: Imazhet e fundit tregojnë prova të jetës…

‘Kërpudha në Mars’, shkencëtarët: Imazhet e fundit tregojnë prova të jetës…

08:20, 09/05/2021
A+ Aa A-

Së fund mi në një studim të bërë nga një grup ekspertësh ndërkombëtarë nga SHBA, Franca dhe Kina kanë mbledhur dhe kanë krahasuar provat fotografike, ku sipas tyre janë objekte të ngjashme me kërpudhat që po rriten në Planetin e Kuq.

 Mediat e huaja bëjnë me dije se në studimin e tyre Shfaqet në Përparimet e Kërkimit Shkencor në Mikrobiologji, shkencëtarët analizojnë imazhet e marra nga reverët e NASA-s Opportunity dhe Curiosity, gjithashtu edhe nga kamera Hirise nga “Mars Reconnaissance”.

Mediat e huaja bëjnë me dije se objektet në fjalë tregojnë “ekzemplarë në formë sferike me ngjyrë të bardhë”, për të cilin ekipi i Mars Opportunity fillimisht tha se ishte një mineral i quajtur hematit.

Ndërkohë më vonë shkencëtarët përdorën termin “kërpudha marsiane” për të përshkruar objektet misterioze, për shkak të mënyrës se si i ngjajnë likeneve dhe kërpudhave, derisa në një studim tjetër, ekspertët e kërpudhave dhe likeneve i klasifikuan si “kërpudha sferike” kërpudha të bardha, sferike që i përkasin familjes Basidiomycota janë gjetur në planetin Tokë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco