‘Rroba të vjetra për shkencën’, skuadra stërvit qentë për të nuhatur koronavirusin

‘Rroba të vjetra për shkencën’, skuadra stërvit qentë për të nuhatur koronavirusin

12:04, 07/08/2020

Shkencëtarët që po studiojnë për një vaksinë koronavirusi kanë bërë thirrjet për bluza dhe të vjetëra nga pacientët që kanë pasur koronavirus.

Kërkuesit po përpiqen të trajnojnë një skuadër qensh që të nuhasë aromën e sëmundjes për pak sekonda, madje edhe në njerëzit pa simptoma.

Por testi ka nevojë për mostra nuhatje.

Ekspertët tani po thërrasin njerëzit me simptoma të lehëta të COVID-19 të sjellin mostra të tyret.

Vullnetarët do të kërkohen të japing mostra frymëmarrje dhe arome trupi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco