Roboti që të teston për koronavirus, skuadra nga Danimarka zhvillon shpikjen mahnitëse

Roboti që të teston për koronavirus, skuadra nga Danimarka zhvillon shpikjen mahnitëse

13:12, 28/05/2020

Një robot që ka aftësinë të bëjë teste koronavirusi duke përdorur një krahë të printuar 3D është zhvilluar nga skuadra e kërkuesëve nga Danimarka në vetëm 4 javë.

Universiteti i Danimarkës thotë se roboti i parë plotësisht automatik i botës, i cili bën këto testime, do të jetë në gjendje të testojë pacientët e parë në fund të qershorit.

Duke përdorur pjesë të printuara 3D, roboti mban një epruvetë dhe merr materialin e duhur nga fyti i personit, në pikën ekzakte.

Ai e vendos më pas materialin e marrë në provëz dhe e mbyll.

Ky robot shihet si një shpëtim për vendosjen e stafit mjekësor në rrezik infektimi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco