FOTO/ Si duken nga afër kërpudhat që nuk dallohen nga syri i njeriut?

FOTO/ Si duken nga afër kërpudhat që nuk dallohen nga syri i njeriut?

08:52, 12/12/2019

Kur jemi duke shkelur në një pyll me shumë mundësi do shikojmë kërpudha ngjyrë kafe të cilat janë tipike po edhe myshkun e gjelbër që mbulon trungjet e pemëve.

Por ekziston një botë e vogël e fshehur që syri i njeriut nuk mund ta shohë kaq lehtë dhe është vërtet mahnitëse për t’u parë.

Alison Pollack është një fotograf për të cilin një shëtitje në një pyll është shumë më tepër sesa një mënyrë për t'u çlodhur pasi ka pasion fotografimin e kërpudhave.

Ndërsa Alison ka një magjepsje të thellë me kërpudhat dhe Myxomycetes, subjektet që ajo kap ndonjëherë janë po aq të vogla sa një ose dy milimetra. 

Kjo rezulton në fotografi befasuese, të cilat zbulojnë botën mikro të pyjeve.

Image

ImageImageImageImage

Marrë nga: www.boredpanda.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco