Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:10, 09/07/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

VIDEO/ Pamje mahnitëse, ‘Dritat e Shpresës’ ndriçojnë Tiranën

Pamje mahnitëse vijnë nga bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’, ku mijëra shqiptarë janë bashkuar në protestë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266066/video-pamje-mahnitese-dritat-e-shpreses-ndricojne-tiranen/

 

Basha - oligarkëve dhe kriminelëve: Do ju shtypim pa mëshirë! Do ta pastrojmë Shqipërinë nga fara juaj!

Lideri i opozitës. Lulzim Basha ka treguar sfidën e parë të vështirë pas largimit të Edi Ramës nga pushteti, si dhe bën dy paralajmërime të forta. 

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266062/basha-oligarkeve-dhe-krimineleve-do-ju-shtypim-pa-meshire-do-ta-pastrojme-shqiperine-nga-fara-juaj/

 

Dy mesazhet e qarta të Bashës për zgjidhjen e krizës: Drejtësi përmes ligjit, largim i Ramës

Në fjalimin para miëjëra protestuesve tek kryeministria, lideri I opozitës tha se përpjekja 6 vjeççare e PD, këmbëngulja dhe qëndresa, triumfoi. 

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266061/dy-mesazhet-e-qarta-te-bashes-per-zgjidhjen-e-krizes-drejtesi-permes-ligjit-largim-i-rames/

 

Basha mesazh shqiptarëve: Faleminderit që braktisët Ramën... Faleminderit që nuk u dëshpëruat nga krimi

Vetë votoi, vetë numëroi, vetë i vodhi votat, por nuk e fshehu dot braktisjen e qytetarëve, të cilët refuzuan varfërinë,

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266057/basha-mesazh-shqiptareve-faleminderit-qe-braktiset-ramen-faleminderit-qe-nuk-u-deshperuat-nga-krimi/

                                    

Kryemadhi: Protestat e Opozitës jo momentale, por për të reformuar sistemin

Nga Selia e LSI-së, kryetarja Monika Kryemadhi është nisur drejt protestës së madhe që opozita po mban në këto momente në Bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266053/kryemadhi-protestat-e-opozites-jo-momentale-por-per-te-reformuar-sistemin/

 

‘Kryengritja më e fortë se kurrë’/ Berisha: ‘Rama do dënohet të paktën 37 vite burg’

Ish-kryeministri Berisha i pranishëm në protestën e madhe të Opozitës që po mbahet në këto momente në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, trha se e vetmja mënyrë për të rrëzuar Ramën është kryengritja popullore.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266065/kryengritja-me-e-forte-se-kurre-berisha-rama-do-denohet-te-pakten-37-vite-burg/

 

Qytetarët e Tiranës iu përgjigjën thirrjes së Bashës, në protestë me familjet dhe fëmijët e tyre

Protesta e sotme e opozitës, e dhjeta që prej 16 shkurtit, përveçse madhështore, ishte edhe shumë paqësore.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266072/qytetaret-e-tiranes-iu-pergjigjen-thirrjes-se-bashes-ne-proteste-me-familjet-dhe-femijet-e-tyre/

 

FOTO/ Vjen me gomarin në protestë, edhe kafshët nuk janë të lumtura në qeverisjen e Ramës

Më 30 qershor guxoi dhe mori me vete gomarin të shkonte të votonte bashkë me të në votimet e Edi Ramës, ndërsa sot e ka marrë me vete në protestë të protestojë kundër qeverisë së Ramës,

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266049/foto-vjen-me-gomarin-ne-proteste-edhe-kafshet-nuk-jane-te-lumtura-ne-qeverisjen-e-rames/

 

Dhunimi i lirisë së shprehjes, të rinjtë mbyllin gojën me ERTV-në e Ramës

Protestuesit në shenjë protestë të mungesës së lirisë së shprehjes kanë mbyllur gojën me logon ERTV.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266050/dhunimi-i-lirise-se-shprehjes-te-rinjte-mbyllin-gojen-me-ertv-ne-e-rames/

 

Artistët në ballë të protestës/ Liçaj: Meta tregoi vlera në këto momente, Rama largohet me protesta

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar është vënë sërish në krye të Protestës së Opozitës që po mbahet në këto momente në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit”.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266045/artistet-ne-balle-te-protestes-licaj-meta-tregoi-vlera-ne-keto-momente-rama-largohet-me-protesta/

 

Shqiponja me 85% të refuzimit të votimeve moniste vendoset para kryeministrisë

Shqiponja e flamurit kombëtar është vendosur në qëndër të protestës së opozitës. Në zemër të saj shkruhet shifra “85%”, aq sa është përqindja e shqiptarëve që refuzuan Ramën në votimet moniste të 30 Qershorit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266048/shqiponja-me-85-te-refuzimit-te-votimeve-moniste-vendoset-para-kryeministrise/

 

‘S’ke parë asgjë akoma’/ Deputetja e re Ramës: ‘Meta rezistenca e fundit e demokracisë, harroje shkarkimin’

Parlamenti miratoi sot ngritjen e Komisionit Hetimor Parlamentar që do të hetojë shkeljet e pretenduara të Kushtetutës nga Ilir Meta.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266035/ske-pare-asgje-akoma-deputetja-e-re-rames-meta-rezistenca-e-fundit-e-demokracise-harroje-shkarkimin/

 

Nis PETICIONI online/ Shqiptarët kërkojnë ndihmën e Donald Trump

Pas protestës së djeshme para Shtëpisë së Bardhë, e para anti-Soros, Komuniteti Shqiptar në SHBA ndërmerr nismën e rradhës.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266023/nis-peticioni-online-shqiptaret-kerkojne-ndihmen-e-donald-trump/

 

Dëshmia e rrallë/ Shkoi të hidhte bombë në banesën e Berishës, i shpërtheu në dorë dhe vdiq

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me kërcënimet ndaj kreut të KQZ, Klement Zguri dhe studiuesit Aurel Plasari, si dhe sulmet ndaj analistit Fatos Lubonja dhe gazetarit Enver Doçi.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/266015/deshmia-e-rralle-shkoi-te-hidhte-bombe-ne-banesen-e-berishes-i-shpertheu-ne-dore-dhe-vdiq/

 

Maskat vrasin emigrantin në banesë, sapo ishte kthyer nga Amerika

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në mbrëmje në qytetin e Korçës ku maskat kanë lënë të vrarë një person pasi kishin hyrë në banesën e tij për ta grabitur.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/266059/maskat-vrasin-emigrantin-ne-banese-sapo-ishte-kthyer-nga-amerika/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco