Lavrov: Rusia është e gatshme të bëjë marrëveshje për Ukrainën bazuar në situatën në terren

Lavrov: Rusia është e gatshme të bëjë marrëveshje për Ukrainën bazuar në situatën në terren

14:48, 28/09/2023
A+ Aa A-

Moska është e gatshme për bisedime mbi Ukrainën, të cilat do të marrin parasysh situatën në terren dhe interesat ruse të sigurisë.”.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov për Tass.

“Qëndrimi ynë mbetet i njëjtë: ne jemi të gatshëm të bëjmë marrëveshje me kusht që të merret parasysh gjendja aktuale në terren, si dhe qëndrimi ynë që të gjithë e dinë mirë dhe interesat tona të sigurisë, duke përfshirë nevojën për të parandaluar krijimin e një regjim armiqësor nazist pranë kufijve rusë, i cili po deklaron hapur qëllimin për të eliminuar të gjitha gjërat ruse në zonat në Krime dhe Novorossiya që populli rus ka eksploruar dhe zhvilluar për shekuj”, vuri në dukje ai.

Lavrov deklaroi më herët se sa më shumë që Kievi të vononte bisedimet me Moskën, aq më e vështirë do të ishte arritja e një marrëveshjeje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco