Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ E vërteta e Gërdecit sipas Mediut

Konfliktet etnike në rritje te trupat ruse: Nazistët nuk janë në anën tjetër, ata janë mes nesh

Konfliktet etnike në rritje te trupat ruse: Nazistët nuk janë në anën tjetër, ata janë mes nesh

14:37, 28/09/2023
A+ Aa A-

Një numër ushtarësh rusë jo-etnikë shërbejnë në njësitë e dislokuara në Ukrainë.

Ata bëhen objektiva të ultranacionalistëve që e duan Rusinë vetëm për rusët.

Këtë e tregon rasti nga Tokmak, ku policia ushtarake ruse duhej të rrihte tre ushtarë nga Alania e Osetisë Veriore.

Arsen Temirayev pësoi lëndime të rënda në syrin e djathtë. Udhëheqja e Osetisë së Veriut konfirmoi incidentin.

Rasti u paralajmërua nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW) dhe Radio Svoboda në faqen Kavkaz Realii.

I mobilizuari Arsen Temirayev u rrah më 24 shtator për shkak të kombësisë së tij në Tokmak.

Në një video të postuar në llogarinë e Mobilization News, ai tha se policia ushtarake mbërriti në shtëpinë ku po qëndronte dhe ndërhyri menjëherë pa thënë apo pyetur asgjë.

“Na vunë me fytyrë në mur si derra. Na rrahën me tulla. Një pjesëtar i policisë ushtarake më pyeti se çfarë kombësie isha. Unë u përgjigja se isha Oset. Rusia është për rusët. Ishte e turpshme”, tha Temirayev.

Pastaj një polic ushtarak shkrepi një plumb mitralozi mbi kokën e tij dhe i vuri një tytë të nxehtë në shpinë.

Ata e futën atë dhe një Kabardin në një veturë, ku vazhduan t’i torturojnë. Rrahja u ndal vetëm në zyrën e komandantit të policisë ushtarake.

Temirayev pretendon se ishte në shënjestër për shkak të akuzave të një gruaje vendase. Ajo i quajti Temirayeva dhe miqtë e tij përdhunues dhe pedofilë.

Pas incidentit, ai filloi të dyshonte në propagandën ruse që po punonte mbi të.

“Ne menduam se nazistët ishin në anën tjetër. Ata janë mes nesh,” theksoi Temirayev.

Më 26 shtator, udhëheqësi i Osetisë së Veriut, Alani Sergei Menailo, tha në Telegram se njerëz nga njësitë e batalioneve vullnetare të Osetisë dhe Alanit, e kishin konfirmuar incidentin në zonë. Menailo e raportoi në komandën e Qarkut Ushtarak Jugor.

“Natyrisht, menjëherë kam kontaktuar me menaxhmentin e Qarkut Ushtarak Jugor dhe ai menjëherë e ka raportuar rastin te komandanti i SV-së 58. Gjyqi aktualisht është duke u zhvilluar. Secili nga fajtorët do të dënohet”, tha ai.

“Djemtë tanë kryejnë misione luftarake çdo ditë, me çmimin e jetës së tyre. Një qëndrim i tillë është i papranueshëm jo vetëm për ta, por edhe për çdo ushtar që mbron sovranitetin e Rusisë në vijën e parë”, shtoi ai.

Instituti për Studimin e Luftës ka paralajmëruar se tensionet etnike midis ushtarëve në frontin Zaporizhzhia mund të kërcënojnë integritetin e mbrojtjes ruse, ku ukrainasit po sulmojnë dhe përparojnë. Qëllimi i tyre është Tokmak.

Në lidhje me rastin, ISW përmendi edhe rastin e djalit të presidentit çeçen Ramzan Kadyrov.

Presidenti shkoi në mediat sociale për të lavdëruar djalin e tij Adamin për rrahjen e një burri të arrestuar të dyshuar për djegien e Kuranit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco