Nagorno-Karabakh do të pushojë së ekzistuari në janar

Nagorno-Karabakh do të pushojë së ekzistuari në janar

14:13, 28/09/2023
A+ Aa A-

Republika e vetëshpallur Nagorno-Karabakh  do të pushojë së ekzistuari në vitin e ri.

Ishte udhëheqësi i kësaj republike, Samvel Shahramanyan që njoftoi të enjten se kishte nënshkruar një urdhër për shpërndarjen e të gjitha institucioneve shtetërore nga 1 janari.

Rajoni, i cili ishte kontrolluar nga armenët për tre dekada, u pushtua nga Azerbajxhani javën e kaluar.

Sipas zyrtarëve, më shumë se gjysma e popullsisë armene me shumicë etnike tani është larguar.

Shahramanyan tha se vendimi për shpërbërjen e shtetit ishte "bazuar në përparësinë e garantimit të sigurisë fizike dhe interesave jetike të njerëzve", duke iu referuar marrëveshjes së Azerbajxhanit që "u garantohet udhëtimi falas, vullnetar dhe i papenguar për banorët".

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan, ka thënë se pret që në ditët në vijim nuk do të ketë asnjë armen në Nagorno-Karabakh.

Rajoni njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por Armenia mori kontrollin në vitet 1990 pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Frika e dhunës së re erdhi kur Azerbajxhani ngriti një bllokadë efektive të një rruge jetike për në enklavë në dhjetor 2022.

Më 20 shtator, një armëpushim i dha fund luftimeve 24 orëshe.

Por shumë prej 120,000 armenëve etnikë të rajonit kanë frikë se nuk kanë të ardhme në Nagorno-Karabakh. 

Pashinyan tha se "spastrimi etnik" kishte filluar në rajon.

Të enjten, ai bëri thirrje për veprim ndërkombëtar mbi këtë çështje.

Qeveritë perëndimore i kanë bërë presion Azerbajxhanit që të lejojë vëzhguesit ndërkombëtarë në Karabak për të monitoruar trajtimin e tij ndaj popullsisë vendase, por qasja ende nuk është dhënë.

Ndërkohë, një ish-udhëheqës i enklavës është akuzuar për një sërë krimesh duke përfshirë financimin e terrorizmit, sipas autoriteteve të Azerbajxhanit.

Ruben Vardanyan, i cili drejtoi qeverinë separatiste nga nëntori 2022 deri në shkurt, u arrestua të mërkurën teksa po përpiqej të largohej për në Armeni, thanë zyrtarët.

Në fillim të kësaj jave, një burim i qeverisë së Azerbajxhanit i tha agjencisë së lajmeve Agence France Presse se vendi synonte të aplikonte një "amnisti për luftëtarët armenë që hodhën armët në Karabakh", ata thanë se kushdo që kishte kryer "krime lufte" duhet të dorëzohej.

Z. Vardanyan tani është vendosur në paraburgim dhe pritet të qëndrojë atje për muaj të tërë.

Autoritetet armene janë të bindura se mund të përballen me numrin në rritje të njerëzve që ikin nga Nagorno-Karabakh. Një zyrtar i lartë i tha BBC-së se ishte një çështje parimore për të ndihmuar "vëllezërit dhe motrat" ​​e Armenisë nga rajoni.

Bllokimi i trafikut ka rrethuar rrugën nga Karabaku drejt Armenisë për ditë të tëra, me familje të ngjeshur në makina, çizme të tejmbushura dhe raftet e çatisë të mbushura me sende.

Në qytetin e Gorisit, pranë kufirit, përpjekjet për ndihma po intensifikohen . Hotelet lokale janë plot, duke ofruar dhoma falas dhe armenët po postojnë në mediat sociale, duke ofruar strehim në të gjithë vendin për refugjatët.

Kërkesa është aq e lartë sa autoritetet po hapin një qendër të dytë dy orë më pas në Vayk.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco