Lajmi i fundit

Adi Krasta në 'A Show'

VIDEO/ Emiratet Arabe do të tërheqin një ajsberg nga Antarktida për t'u ofruar miliona njerëzve ujë të pijshëm

VIDEO/ Emiratet Arabe do të tërheqin një ajsberg nga Antarktida për t'u ofruar miliona njerëzve ujë të pijshëm

09:54, 07/05/2017
A+ Aa A-

Që jeta të lulëzojë në mes të shkretëtirës nuk është një detyrë e lehtë.

Por një kompani në Emiratet e Bashkuara Arabe ka një plan të çuditshëm për të ofruar ujë të pijshëm për miliona njerëz.

Kompania ka në plan që të shkëpusë ajsbergë nga Antarktida dhe t’i tërheqë ata deri në gjirin e bregdetit në mënyrë që të prodhohen miliarda galonë ujë të freskët.

Kompania e Abu Dabit "National Advisor Bureau" ka në plan të shkepusë blloqe masive  akulli nga Ishulli Heard, rreth 1000km larg bregdetit të Antarktidës.

Një ajsberg do të mund të ofronte mjaftueshëm ujë për një milion njerëz gjatë pesë viteve, sipas kompanisë.

Dhe plani i kompanisë pritet të zbatohet në fillim të vitit 2018

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco