A mundet BE ta ndalë Italinë të shkojë më djathtas prej krizës së emigrantëve?

A mundet BE ta ndalë Italinë të shkojë më djathtas prej krizës së emigrantëve?

07:44, 19/09/2023
A+ Aa A-

Rivaliteti në rritje midis kryeministres Giorgia Meloni dhe liderit të Lega Nord, Matteo Salvini ka gjetur një fushë beteje të re për çështjen e migracionit.

Për ditë të tëra, mediat lokale të lajmeve kanë paralajmëruar italianët për një krizë që po shpaloset në ishullin e vogël të Lampeduza, në brigjet e Siçilisë, pasi një numër i paprecedentë i mbërritjeve të emigrantëve i solli objektet e territorit në një pikë thyerjeje.

Gati 7,000 emigrantë zbarkuan në Lampedusa brenda 48 orëve javën e kaluar, duke përmbytur objektin pritës të ishullit, i cili ka një kapacitet total prej vetëm 400 personazh.

Protesta shpërthyen mes emigrantëve që kërkonin të largoheshin nga ishulli, ndërsa banorët u ankuan gjithashtu për pamundësinë e pritjes së më shumë njerëzve në ishull.

E gjithë popullsia e Lampedusa është rreth 6,300 njerëz - që do të thotë se ajo pothuajse u dyfishua javën e kaluar për shkak të ardhjeve të emigrantëve.

Në mes të një situate gjithnjë e më të vështirë, politikani i ekstremit të djathtë Matteo Salvini, partia e të cilit, Leg Nord, është aktualisht pjesë e qeverisë së koalicionit të udhëhequr nga kryeministri Giorgia Meloni, deklaroi se Bashkimi Evropian ishte fajtori për krizën në zhvillim.

Lexo edhe: Matteo Salvini dhe Marine Le Pen bashkohen në një front përpara zgjedhjeve të BE në 2024

Jo sepse nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndihmuar Italinë që të rishpërndajë emigrantët në të gjithë bashkimin - por sepse po përpiqej të eliminonte qeverinë, pohoi ai.

“Është një akt lufte i financuar dhe i përgatitur për t;i krijuar probleme një qeverie të papërshtatshme”, tha Salvini, Ministër i Infrastrukturës dhe Transportit, duke i përshkruar ardhjet e fundit të emigrantëve si një “pushtim”.

Pretendimi i Salvinit se BE-ja e kishte “lënë Italinë vetëm” për t'u marrë me problemin e rritje së fluksit të të ardhurve u përforcua disi nga vendimi i Gjermanisë për të ndaluar zhvendosjen e emigrantëve nga Italia javën e kaluar.  Berlini që atëherë është tërhequr nga ky vendim, duke thënë se në fund të fundit do të vazhdojë të tërheqë emigrantë nga ky vend.

Në Francë, Ministri i Punëve të Brendshme Gérald Darmanin tha se vendi i tij nuk duhej të kishte pranuar emigrantë nga Lampedusa, duke thënë, siç raportohet nga Corriere: "Ne tashmë po e  bëjmë pjesën tonë".

Një joshje për luftë Salvini - Meloni

Mungesa e përgjigjes dhe ndihmës nga fqinjët e Italisë dhe anëtarët e tjerë të BE-së luan rol në euro-skepticizmin e e Salvinit dhe partisë së tij populiste - dhe i jep atij një shans për të ngritur profilin e tij mbi atë të Melonit.

"Salvini dhe Meloni kanë qenë në një frymë lufte që nga fillimi, sepse nuk mendoj se ai e ka pranuar ndonjëherë humbjen e tij," tha për Euroneës Marianna Griffini, asistente profesore në Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Antropologji në Universitetin Northeastern në Londër.

“Ai gjithmonë shfrytëzon shansin për të monopolizuar vëmendjen e publikut dhe medias për çështjet më urgjente në Itali, ai gjithmonë përpiqet të gjejë një dritare mundësie për të hyrë në mes dhe për të vjedhur vëmendjen nga Meloni,” tha ajo.

"Kjo arriti kulmin kur ata po diskutonin për koalicionet e ardhshme elektorale të BE-së këtë verë dhe Salvini e bëri të qartë se do të qëndronte me Marine Le Pen, ndërsa Meloni tregoi disa rezerva."

Ky konflikt në zemër të qeverisë italiane - si dhe në zemër të politikës franceze dhe të ekstremit të djathtë të vendit - ishte i qartë kur javën e kaluar Marion Maréchal (mbesa e themeluesit të Frontit Kombëtar Francez Jean-Marie Le Pen) shkoi në Lampedusa për të deklaruar mbështetjen e saj për qeverinë italiane në të njëjtën kohë me hallën e saj, Marine Le Pen, që shkoi në Pontida për të takuar Salvinin, i cili po mbante një mbledhje partie atje.

Të dy shprehën mbështetjen e tyre për qeverinë e krahut të djathtë të Italisë, duke krijuar kontrast me mungesën e supozuar të ndihmës nga Emmanuel Macron.

“Salvini është zyrtarisht në anën e Melonit, por në të njëjtën kohë ai po përpiqet të nxjerrë përpara partinë e tij, Lega,” tha Griffini./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco