Matteo Salvini dhe Marine Le Pen bashkohen në një front përpara zgjedhjeve të BE në 2024

Matteo Salvini dhe Marine Le Pen bashkohen në një front përpara zgjedhjeve të BE në 2024

09:24, 18/09/2023
A+ Aa A-

Matteo Salvini i Italisë dhe Marine Le Pen e Francës konfirmuan aleancën e tyre të ekstremit të djathtë përpara zgjedhjeve të BE-së të vitit të ardhshëm dhe e vunë theksin tek platforma kundër imigracionit, për mbështetësit e tyre.

Duke folur në një tubim të Lega Nord në Pontida të dielën, Matteo Salvini dhe Marine Le Pen krijuan një front të bashkuar kundër Evropës dhe "fundosjes migratore". Ata u fokusuan gjithashtu në rëndësinë e "popullit" dhe "identitetit" si pjesë e një fillimi parakohe për të grumbulluar mbështetje përpara zgjedhjeve evropiane të vitit të ardhshëm.

"Ne po mbrojmë traditat tona, gastronominë tonë, identitetet tona, peizazhet tona (...) ne po mbrojmë popujt tanë nga vërshimi i emigrantëve", tha Marine Le Pen, duke iu referuar mijëra emigrantëve që kanë mbërritur këtë javë në ishullin italian të Lampeduzës.

Duke iu drejtuar mbështetësve të tij, Salvini u zotua se do të bënte gjithçka që ishte "e lejuar në mënyrë demokratike" për të ndaluar një të ashtuquajtur pushtim.

Tubimi vjen pas një vizite të kryetares së Komisionit Evropian, Ursula Von der Lion në ishullin italian të Lampeduzës - i cili po përjeton një numër rekord të ardhjeve të emigrantëve këtë vit.

Aleanca politike midis zonjës Le Pen dhe Matteo Salvini duket se ka qenë e pathyeshme gjatë dhjetë viteve të fundit dhe është gjithashtu një dëshmi e marrëdhënies së tyre të fortë personale.

Në politikën kombëtare, Marine Le Pen është në opozitë dhe Matteo Salvini është pjesë e qeverisë së koalicionit të krahut të djathtë dhe të ekstremit të djathtë të udhëhequr nga Giorgia Meloni. Megjithatë, ndërkohë që politikania franceze dhe partia e saj po ngrihen lart në sondazhet e opinionit, homologu i saj italian dhe Lega Nord janë duke u dobësuar me 8 - 9%, shumë prapa Melonit dhe vëllazërisë së saj italiane Fratelli ‘d’Italia.

Me fjalë të tjera, njëri duket se ka nevojë për tjetrin më shumë se tjetrin, veçanërisht pasi “Rassemble National”shënoi rezultate shumë të larta në dy zgjedhjet e fundit evropiane./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco