Lajmi i fundit

Dënohet Lefter Koka, ja sa vite burg për ish ministrin

Lufta në Ukrainë/ Të evakuuarit nën zjarrin rus në zonat e përmbytura të Khersonit

Lufta në Ukrainë/ Të evakuuarit nën zjarrin rus në zonat e përmbytura të Khersonit

07:22, 09/06/2023
A+ Aa A-

Rusia vazhdon të bombardojë zonat e përmbytura në Kherson, duke përfshirë pikat e evakuimit, tha të enjten presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai tha se forcat ruse "kanë braktisur plotësisht njerëzit në bregun e majtë të rajonit Kherson për fatin e tyre", disa ditë pas shembjes së digës Nova Kakhovka .

Ekipet e shpëtimit po përballen gjithashtu me sfida të burimeve  gjatë kryerjes së evakuimeve në Kherson të kontrolluar nga ukrainas për shkak të shkallës së përmbytjeve, tha një oficer i shërbimeve të urgjencës për CNN.

 Zhvillimet e tjera kryesore në luftën e Rusisë në Ukrainë:

Evakuimet në vazhdim: Të paktën 2,339 njerëz, përfshirë 120 fëmijë, janë evakuuar nga zonat e përmbytura pas shembjes së digës, sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës. Zelensky tha se të gjitha nivelet e qeverisë dhe autoritetet lokale kanë punuar pa pushim për të shpëtuar sa më shumë njerëz që të munden. Por evakuimet janë penguar nga granatimet e vazhdueshme ruse si dhe nga mungesa e burimeve, thanë zyrtarët. Më herët të enjten, zyrtarët lokalë thanë se të paktën  nëntë vetë ishin plagosur  nga bombardimet ndërsa civilët  evakuonin qytetin Kherson .

Rreziku nga minat tokësore:  Shembja e digës ka  zhvendosur minat tokësore  në rajon, tha kreu i Programit të Kontaminimit të Armëve të Kryqit të Kuq për CNN. Minat tokësore “në ujë, në sipërfaqe, [dhe] të groposura nën tokë” në zonën e përmbytur nga uji kanë “ndryshuar vendndodhjen”, tha Erik Tollefsen. Sistemet e shënjimit dhe hartës së përdorur nga organizatat bamirëse dhe OJQ-të për të zbuluar dhe lokalizuar minat tokësore nuk janë më të sakta, pasi kaq shumë mina tokësore kanë lëvizur në ujë.

Ndikimi i centralit bërthamor: termocentrali i Ukrainës në Zaporizhzhia është ende në gjendje të pompojë ujin nga rezervuari Kakhovka pas rënies së digës, edhe pse nivelet e ujit kanë arritur në pikën ku më parë vlerësohej se pompat nuk do të mund të funksiononin, sipas OKB-së. roje bërthamore. Fabrika, e cila është e pushtuar nga forcat ruse, shtrihet në rrjedhën e sipërme të digës së shembur.
Viktimat civile:  qyteti qendror i Ukrainës, Uman, u godit nga një sulm me raketa të enjten, sipas Ihor Taburets, kreu i administratës ushtarake të rajonit Cherkasy. “Kemi dy goditje: në një objekt industrial dhe një lavazh. Në rastin e dytë, si pasojë e goditjes ka rënë zjarr”, tha ai. Tetë persona u plagosën, dy në gjendje të rëndë, tha Taburets, duke cituar informacionin paraprak.

Rezistenca ruse:  Forcat ukrainase kanë pësuar humbje  në pajisje të rënda dhe ushtarë, ndërsa takuan rezistencë më të madhe se sa pritej në përpjekjen e tyre të parë për të thyer linjat ruse në lindje të vendit ditët e fundit, thanë dy zyrtarë të lartë amerikanë për CNN. Një zyrtar amerikan i përshkroi humbjet – të cilat përfshijnë automjete të blinduara të personelit MRAP të furnizuara nga SHBA – si “të rëndësishme”.
Përparimet lindore:  Trupat po bëjnë përparim dhe  vazhdojnë të përparojnë në zonën Bakhmut  në Ukrainën lindore, tha të enjten ushtria ukrainase. "Operacioni mbrojtës vazhdon, armiku po përpiqet të ndalojë forcat tona, por po mposhtet," tha komandanti i Forcave Tokësore të Ukrainës, gjeneral gjeneral Oleksandr Syrskyi  në një postim në Telegram . Ai ndau një video, që supozohet se tregon ushtarët e Brigadës së 77-të Sulmuese Ajrore duke shkatërruar një tank rus. 

SHBA dhe Britania e Madhe ripohojnë mbështetjen:  Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij britanik, kryeministri Rishi Sunak,  shprehën "mbështetjen e tyre të palëkundur"  për Ukrainën dhe dënuan "agresionin brutal" të Moskës ndërsa u takuan  në Uashington, DC,  të enjten. Biden tha se ai  beson se SHBA do të ketë fondet  e nevojshme për të mbështetur Ukrainën kundër Rusisë për aq kohë sa duhet. Biden tha se ai ka besim në vazhdimin e financimit pavarësisht nga ajo që dëgjoni nga "disa zëra sot në Capitol Hill", duke iu referuar ligjvënësve që kanë shprehur skepticizëm për ndihmën e SHBA-së për Kievin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco