E vetmja grua në qeverinë Erdogan, kush është Mahinur Özdemir Göktaş ?

E vetmja grua në qeverinë Erdogan, kush është Mahinur Özdemir Göktaş ?

08:28, 06/06/2023
A+ Aa A-

Mahinur Özdemir Göktaş është emëruar si  Ministrja e Familjes dhe Shërbimeve Sociale në kabinetin e ri të shpallur nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan. 

Pas këtij lajmi informacioni për jetën dhe edukimin e Mahinur Özdemir Göktaş është bërë një nga temat më të kërkuara në internet.

Po kush është Mahinur Özdemir Göktaş?

Göktaş lindi në Bruksel në vitin 1982. Pasi përfundoi arsimin universitar dhe pasuniversitar në Fakultetin e Ekonomisë, Shkencave Politike dhe Sociale në Universitetin e Libre de Bruxelles, Göktaş u zgjodh në Parlamentin e Brukselit në 2009 si deputetja e parë e Evropës me shami.

Göktaş, e cili shërbeu si Zëvendëskryetare e Komisionit të Shërbimeve Sociale të Parlamentit të Brukselit dhe Zëvendëse Kryetare e Komisionit për Mundësi të Barabarta për Gratë dhe Burrat deri në vitin 2019, ka punuar si në parlamentin e Brukselit ashtu edhe në organizata joqeveritare për punësimin e grave, për dhunën ndaj grave dhe barazia e mundësive.

Duke marrë një rol aktiv në luftën kundër diskriminimit dhe islamofobisë, Göktaş u përjashtua nga partia e tij në vitin 2015 me arsyetimin se ajo nuk i njihte akuzat armene në lidhje me ngjarjet e vitit 1915 dhe vazhdoi detyrën e saj si deputete e pavarur.

Göktaş, i cila u nderua me Urdhrin Shtetëror të Mbretit Leopold në vitin 2019 për punën e saj në Belgjikë, u emërua si ambasadore e Republikës së Turqisë në Algjeri në vitin 2020.

Göktaş, e cila është anëtare e Komisionit Këshillimor të Grave të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik që nga viti 2019, flet frëngjisht, anglisht dhe holandisht. Göktaş është e martuar dhe ka dy fëmijë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco