Senati çek miraton rezolutën që mbështet anëtarësimin e shpejtë të Ukrainës në NATO

Senati çek miraton rezolutën që mbështet anëtarësimin e shpejtë të Ukrainës në NATO

08:38, 01/06/2023
A+ Aa A-

Senati i Republikës Çeke ka miratuar një rezolutë për mbështetjen e anëtarësimit të Ukrainës në NATO sipas procedurës së shpejtë.

Këtë e ka bërë të ditur në Facebook, kryetari i Rada Verkhovna të Ukrainës, Ruslan Stefanchuk.

“Sot Senati i Republikës Çeke miratoi një rezolutë të rëndësishme për anëtarësimin e përshpejtuar të Ukrainës në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut,” shkroi ai.

Stefanchuk shkroi se rezoluta e miratuar, në veçanti, vë në dukje demonstrimin e vendosmërisë dhe gatishmërisë së Ukrainës për të mbrojtur vlerat euro-atlantike.

Sipas tij, dokumenti thotë se fitorja e Ukrainës në luftën me Federatën Ruse dhe anëtarësimi i Ukrainës në NATO janë në interes të sigurisë së Republikës Çeke.

Kryetari i Verkhovna Rada vuri në dukje gjithashtu se rezoluta thekson se Republika Çeke mbështet trajnimin e ushtrisë ukrainase, ofrimin e armëve dhe pajisjeve të tjera ushtarake për Ukrainën në koordinim me aleatët e saj.

Përveç kësaj, Stefanchuk shtoi se Senati i Republikës Çeke thekson në rezolutën se samiti i NATO-s në Vilnius duhet të konfirmojë një angazhim të fortë politik ndaj Ukrainës, sepse pranimi i Ukrainës në NATO do të forcojë ndjeshëm potencialin ushtarak të Aleancës dhe do të ruajë rendin ndërkombëtar bazuar në rregullat dhe rregulloret e OKB-së.

Kryeparlamentari ukrainas falënderoi miqtë çekë për mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës.

Kryetari i Verkhovna Rada Ruslan Stefanchuk do të bëjë një vizitë pune në Lituani, ku do të marrë pjesë në samitin e krerëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco