15 fëmijë të dëbuar së bashku me nënat e tyre rikthehen në Ukrainë

15 fëmijë të dëbuar së bashku me nënat e tyre rikthehen në Ukrainë

15:16, 21/03/2023
A+ Aa A-

Pesëmbëdhjetë fëmijë janë kthyer nga rajonet ukrainase të pushtuara nga Rusia, Kharkiv dhe Kherson, si dhe nënat e tyre dhe kujdestarët ligjorë të fëmijëve, tha komisioneri ukrainas për të drejtat e njeriut, Dmytro Lubinets.

“Bëhet fjalë për fëmijë nga qytetet e rajoneve Kharkiv dhe Kherson, të cilat ishin të pushtuara në fillim të luftës,” tha Lubinets.

Gjithsej 308 fëmijë janë kthyer në Ukrainë që nga pushtimi i plotë i Rusisë, shtoi ai, duke cituar byronë kombëtare të informacionit të vendit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco