Vietnam: Turisti britanik rrëzohet nga 'Shkëmbi i Vdekjes' teksa bënte selfie

Vietnam: Turisti britanik rrëzohet nga 'Shkëmbi i Vdekjes' teksa bënte selfie

13:32, 21/03/2023
A+ Aa A-

Një turist britanik është shtruar në spital pasi u ngjit në një faqe shkëmbi në Vietnam dhe u rrëzua ndërsa po bënte një selfie.

Burri u ngjit në masën shkëmbore, të cilit vendasit i referohen si 'Shkëmbi i vdekjes', në fshatin Xeo Sa Lung, komuna Pai Lung, rrethi Meo Vac më 17 Mars.
 
Teksa po bënte një selfie përballë pamjes piktoreske, ai u godit nga një gur që ra nga lart, duke i shkaktuar rrëzimin dhe plagosjen e rëndë në këmbën e majtë.

Dëshmitarët nga Pai Lung mbërritën në vendngjarje dhe dhanë ndihmën e parë. Më pas ai u dërgua në spitalin  ‘Ha Giang’ me ambulancë.
 
Mjekët deklaruan se ai ishte në gjendje mjaft të rëndë, me këmbën e majtë të shtypur dhe shtyllën kurrizore të dëmtuar.

Image
 
Zyrtarët thonë se ‘Shkëmbi i Vdekjes’, i cili ndodhet pranë kalimit popullor Ma Pi Leng, është i rrezikshëm, me shumë gurë të mëdhenj dhe të paqëndrueshëm të vendosur mbi njëri-tjetrin.
 
Turistët shpesh ngjiten në shkëmb për të bërë foto në një formacion shkëmbor me pamje nga një pamje spektakolare, pavarësisht mungesës së sigurisë.
 
Thuhet se ka disa tabela që paralajmërojnë turistët që të mos ngjiten në faqen e shkëmbit, si dhe gardhe që bllokojnë hyrjen në zonë, të cilat rregullisht nuk merren parasysh, thonë zyrtarët.

Në janar 2021, një turist rrëshqiti dhe ra nga shkëmbi i vdekjes ndërsa po fotografonte duke pësuar dëmtime të rënda.

Image

Në momentin e raportimit, emri dhe mosha e burrit u fsheh.
 
Në dhjetor të vitit të kaluar, një turist irlandez ra për vdekje pasi u përkul nga një tren në lëvizje në Tajlandë për të bërë fotografi, tha policia.

Ai ishte në një hekurudhë të njohur si 'hekurudha e vdekjes' që lidh Tajlandën dhe Birmaninë.
 
Burri u identifikua si 45-vjeçari Patrick Ward.

Burimi: DailyMail
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco