Mianmar vendos ligjin ushtarak në disa zona të vendit

Mianmar vendos ligjin ushtarak në disa zona të vendit

08:29, 03/02/2023
A+ Aa A-

Mianmar ka vendosur ligjin ushtarak në disa zona të vendit pas zgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme kombëtare pas grushtit të shtetit dy vite më parë.

Sipas një njoftimi të sekretarit të Këshillit të Administratës Shtetërore (SAC, qeveria ushtarake), Aung Lin Dëe, ligji ushtarak është vendosur në 37 komuna të tetë nga 14 shtetet dhe rajonet e Mianmarit.

Njëmbëdhjetë nga komunat e prekura nga masa janë të vendosura në rajonin Sagaing dhe shtatë në shtetin Chin, skena e luftimeve më të ashpra midis ushtrisë dhe milicive etnike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco