Lajmi i fundit

Serbia kërcënon me dërgimin e 1 mijë trupave ushtarake në Kosovë

Portreti i mbretit Charles III i zbuluar për monedhat e ardhshme britanike

Portreti i mbretit Charles III i zbuluar për monedhat e ardhshme britanike

11:39, 30/09/2022
A+ Aa A-

Një portret i mbretit Charles III për monedhat e ardhshme britanike, të cilat do të shfaqin ngjashmërinë e tij, u zbulua në Mint Mbretërore të premten. 

Ai portret do të shfaqet në dy monedha në një seri të veçantë që feston jetën e mbretëreshës Elizabeth II, një monedhë pesë paund dhe një monedhë 50 pens.

 

Monedhat do të hyjnë në qarkullim "në muajt e ardhshëm", ndoshta në dhjetor, njoftoi Royal Mint.

Portreti zyrtar i mbretit në monedhat e ardhshme është vepër e skulptorit Martin Jennings.

“Sipas traditës, portreti i Mbretit përballet në të majtë, në drejtim të kundërt me atë të Mbretëreshës Elizabeth II në monedhat britanike tani në qarkullim”, tha Royal Mint.

Në anën e pasme të monedhës përkujtimore pesë paund do të shfaqen dy portrete të reja të Elizabeth II, të nënshkruara nga artisti John Bergdahl.

"Të gjitha monedhat britanike që shfaqin Elizabeta II do të mbeten në qarkullim," tha Royal Mint, e cila ka qenë përgjegjëse për portretet e monedhave të familjes mbretërore për më shumë se 1100 vjet.

Aktualisht ka 27 miliardë monedha Elizabeth II në qarkullim në Mbretërinë e Bashkuar dhe ato do të zëvendësohen gradualisht pasi të dëmtohen, sipas Royal Mint.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco