Moldavia furnizohet me pilula rrezatimi ndërkohë që luftimet janë ndezur pranë centralit bërthamor në Ukrainë Pilulat e jodit ndalojnë thithjen e jodit radioaktiv në gjëndrat tiroide, të cilat mund të zhvillojnë kancer nëse infektohen

Moldavia furnizohet me pilula rrezatimi ndërkohë që luftimet janë ndezur pranë centralit bërthamor në Ukrainë

14:47, 15/08/2022
A+ Aa A-

Moldavia ka importuar një milion pilula jodi, ndërkohë që luftimet po vazhdojnë rreth një centrali bërthamor në Zaporizhzhia në Ukrainën fqinje.

Shteti i Evropës Lindore - me një popullsi prej 2.5 milionë banorësh - këmbënguli që banorët të mos  frikësoheshin pasi shtoi rezervat e saj të tabletave që mund të parandalojnë grumbullimin e elementëve radioaktivë në trup.

Bombardime janë intensifikuar pranë termocentralit bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia - më i madhi i këtij lloji në Evropë - me paralajmërimin e OKBsë se luftimet mund të "çojnë në katastrofë".

Tani Moldavia, e cila kufizohet me Ukrainën dhe është 480 km larg nga termocentrali, ka marrë pilula jodi të dhuruara nga Rumania për ndonjë rast emergjence bërthamore.

Pilulat veprojnë për të ndaluar jodin radioaktiv që të absorbohet në gjëndrat tiroide të njerëzve, të cilat mund të zhvillojnë kancer nëse infektohen nga rrezatimi.

Por qeveria e Moldavisë thotë se nuk ka parë rritje të niveleve të rrezatimit dhe tha se njerëzit duhet të presin për udhëzim zyrtar përpara se të marrin pilulat, të cilat ruhen në institucionet mjekësore të zonave.

Megjithatë, në rast të një fatkeqësie bërthamore, pilulat e jodit fillimisht do t'u jepen njerëzve që nuk mund të evakuohen ose të strehohen, si p.sh. punonjësve të urgjencës, tha Agjencia Kombëtare e Moldavisë për Shëndetin Publik.

Autoritetet moldave këshillojnë qytetarët që të strehohen në bodrume ose bodrume, ose të evakuohen nga zona në rast emergjence bërthamore.

Më 10 gusht, agjencia mjedisore e Moldavisë publikoi nivelet e rrezatimit që tha se ishin nën "limitin e paralajmërimit" të vendit prej 0.25 mikrosievert (μSv) në orë.

Ajo publikoi shifrat prej 0,10 μSv/orë dhe 0,17 μSv në orë të regjistruara në dy termocentrale në Moldavi.

Në një deklaratë publike, agjencia e mjedisit tha: “Pas daljes së disa materialeve në shtyp në lidhje me situatën e tensionuar në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhisë, për informimin e saktë të opinionit publik, ju informojmë se Agjencia e Mjedisit po monitoron evoluimin e radioaktiviteti në mjedis.

“Ajo njofton se, aktualisht, nuk ka ndryshime të regjistruara në sfondin radioaktiv në kufijtë që do të kalonin vlerat maksimale të lejuara.

Bashkimi Evropian ra dakord në mars për të grumbulluar kolektivisht pajisje mbrojtëse dhe ilaçe në rast të një fatkeqësie bërthamore.

Një studim i kryer në mars zbuloi se 20 shtete të BEsë kishin tashmë rezerva të pilulave të jodit, me shumë rezerva që i paraprinë luftës në Ukrainë.

Image

Një ushtarak rus patrullon stacionin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë
 
Kush duhet të marrë pilula jodi dhe kur?

Qeveritë zakonisht shpërndajnë pilula jodi për njerëzit që jetojnë brenda 20 km nga një objekt bërthamor si masë paraprake. Pilulat, të cilat përmbajnë jodur kaliumi, veprojnë në mënyrë specifike për të parandaluar thithjen e rrezatimit nga gjëndra tiroide, e cila mund të zhvillojë kancerin e tiroides.

Sa më shpejt të merren tabletat në rast të një fatkeqësie bërthamore, aq më efektive do të jenë ato, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Megjithatë, ekspertët e rrezatimit bërthamor i paralajmërojnë njerëzit që  të mos marrin pilula jodi pa u këshilluar nga autoritetet.

Dr. Hielke Freerk Boersma, një ekspert i mbrojtjes nga rrezatimi në Universitetin e Groningenit, i tha Euronews në mars se marrja e tabletave si një masë parandaluese mund të japë efekte "të kundërta".

"Përdorimi i panevojshëm i tabletave të jodit - që mund të ndodhë kur njerëzit janë në panik - mund të shkaktojë gjithashtu efekte negative shëndetësore, megjithëse mundësia që këto efekte të ndodhin është shumë e vogël," tha Dr. Boersma.

Ekspertët thonë gjithashtu se marrja e dozave më të mëdha të jodidit të kaliumit sesa rekomandohen, mund të shkaktojë sëmundje të rënda ose vdekje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco