Lajmi i fundit

Shpërthim eksplozivi në Elbasan, një i ri plagoset rëndë

Refugjatët sirianë dhe ukrainas duhet 'të trajtohen njësoj', thotë kryetari i komisionit të OKB

Refugjatët sirianë dhe ukrainas duhet 'të trajtohen njësoj', thotë kryetari i komisionit të OKB

07:56, 05/07/2022
A+ Aa A-

Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 300,000 qytetarë sirianë kanë vdekur në dhjetë vitet e fundit të luftës që ende po shkatërron vendin. Konflikti, i cili filloi në vitin 2011, nuk është afër fundit.

Në një intervistë me Euronews, kryetari i Komisionit të OKB-së për Sirinë, Paulo Pinheiro tha se këto shifra -- të cilat nuk përfshijnë luftëtarët -- pasqyrojnë peshën e situatës.

"Diçka që raporti zbulon shumë qartë është mungesa e mbrojtjes së civilëve. Asnjë fraksion, asnjë palë në konfliktin në Siri nuk kujdeset për mbrojtjen e jetëve të civilëve. Ky është realiteti," tha Pinheiro.

Ai gjithashtu shprehu keqardhje për ato që tha se janë "dëshpëruese": standardet e dyfishta të pritjes së refugjatëve, kur krahason trajtimin për nga sirianët nga ai për ukrainasit që ikin nga pushtimi rus i atdheut të tyre që nisi  në fund të shkurtit.

"Ka një çiltërsi dhe bujari ndaj Ukrainës që unë nuk e kritikoj fare. Ata e merituan. Por do të doja shumë që i njëjti trajtim të zbatohej për refugjatët sirianë," tha Pinheiro.

Krimet e luftës në duart e gjykatave kombëtare

Përballë miliona ukrainasve të drejtuar për në vendet anëtare të BE-së, blloku aktivizoi një rregull të vitit 2001 të quajtur Direktiva e Mbrojtjes së Përkohshme në fillim të marsit. Ligji u jep refugjatëve ukrainas dhe familjeve të tyre që ikin nga vendi për një vit dhe deri në tre vjet qëndrim, kujdes shëndetësor dhe të drejtën për të punuar ose studiuar.

Pavarësisht se edhe ata janë prekur nga lufta, sirianët nuk kanë përfituar kurrë nga një ligj i tillë – as në momentet më të errëta të krizës së refugjatëve në 2015.

I pyetur për mundësinë e sjelljes së atyre që janë përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Siri në gjykatat penale ndërkombëtare, Pinheiro pranoi se gjykatat kombëtare do të jenë ato që do të marrin drejtimin.

"Për momentin, nuk shoh asnjë mundësi në horizont për referimin në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. Dhe në momentin aktual ndërkombëtar, është e pamundur sepse me shumë gjasa do të përsëritet vetoja për këtë referim. në Këshillin e Sigurimit”, tha ai.

Rusia dhe Kina kanë qenë pas një sërë vetosh të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në bllokimin e rezolutave të mbështetura nga Perëndimi për luftën në Siri, për të cilat ata pretendonin se ishin të njëanshme, duke përfshirë ato që kërkonin hetime dhe gjykime për krime lufte.

"Ajo që është pozitive është se ka shumë vende evropiane po ndjekin penalisht dhe në disa raste poi  dënojnë njerëzit që kryen krime kundër njerëzimit ose krime lufte."

Janarin e kaluar, një gjykatë gjermane shpalli fajtor një kolonel sirian për krime kundër njerëzimit dhe e dënoi me burgim të përjetshëm

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco