Parlamenti gjerman debaton për vaksinimin e detyrueshëm, pasi Covid po përhapet

Parlamenti gjerman debaton për vaksinimin e detyrueshëm, pasi Covid po përhapet

12:44, 26/01/2022
A+ Aa A-

Dhoma e ulët e parlamentit gjerman u përgatit të mërkurën për të debatuar propozimet për të kërkuar ose inkurajuar me forcë banorët që të vaksinohen, pasi u raportua një rekord i ri ditor prej 164,000 rastesh Covid, raporton Reuters.

Rreth 75% e popullsisë kanë marrë të paktën një dozë të një vaksine - më pak se bashkëmoshatarët në vende të Evropës Perëndimore si Franca, Italia apo Spanja, ku shifrat ekuivalente janë 80%, 83% dhe 86%.

Propozimet që po debatohen përfshijnë kërkesën që të gjithë banorët e rritur të vaksinohen kundër Covid ose vetëm ata mbi 50 vjeç apo të dërgohen për këshillim.

Në fillim të pandemisë së koronavirusit, Gjermania ishte më e suksesshme se shumë nga shtetet e tjera në kufizimin e infeksioneve përmes ndjekjes së rasteve, bllokimeve të rrepta dhe karantinave.

Por pakënaqësia publike është rritur, me protesta të rregullta nga ata që kundërshtojnë kufizimet e vazhdueshme të cilat i përjashtojnë të pavaksinuarit nga shumë aktivitete të brendshme.

Varianti shumë ngjitës i Omicron ka rritur rastet javët e fundit. 166 vdekjet e regjistruara të mërkurën e çuan numrin total të Gjermanisë në 117,126.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco