Maratonë diplomatike/ Mobilizim në të gjitha nivelet për çiftin grek të kapur në Turqi

Maratonë diplomatike/ Mobilizim në të gjitha nivelet për çiftin grek të kapur në Turqi

07:05, 07/12/2021
A+ Aa A-

Një maratonë diplomatike u zhvillua dje përgjatë dy anëve të lumit Evros, duke dhënë alarmin në Aleksandropolis dhe Athinë, kur papritur u zbulua se polici 41-vjeçar Manolis Valasoudis , së bashku me partneren e tij 28-vjeçare, Athena Tziaka, po mbaheshin nga Turqia për t'u liruar përfundimisht mbrëmë vonë, me kushte.

Shkak për zbardhjen e fillit të çështjes është bërë mungesa e pajustifikuar e punonjësit të policisë nga mëngjesi i djeshëm,në Drejtorinë e Policisë së Ferës, ku ai shërben.

Nga hetimet e Policisë Helenike rezultoi se truproja 41-vjeçar (i cili ka qenë jashtë shërbimit në fundjavë) së bashku me partneren e tij, e cila është nga Feresi, kanë kaluar pasditen e së dielës së kaluar pranë Doganës së Kipit, për të shkuar në Andrianoupolis. për blerje, si zakonisht për shumë banorë të përhershëm të prefekturës së Evros.

Që atëherë, gjurmët e tyre u humbën deri dje pasdite, kur një përfaqësues i autoriteteve turke njoftoi me telefon të afërmit e 41 vjeçarit, si dhe Konsullatën greke në Adrianopojë, se duke u kthyer në Greqi mbrëmjen e së dielës së kaluar, Manolis Valasoudis testoi në 50 metra nga kufiri greko-turk , pasi makina e tij ndodhej një metër brenda një zone të ndaluar ushtarake, sipas autoriteteve turke.

Në të njëjtën kohë, lajmi për arrestimin e çiftit grek bëri xhiron e mediave turke , të cilat raportuan se truproja 41-vjeçar (duke përmendur emrin e tij të plotë) u arrestua në afërsi të fshatit Doyran (pak përballë Orestiadës. ) dhe se është transportuar me partneren e tij, në Administratën e Xhandarmërisë së Qarkut Kesani, pasi u janë sekuestruar më parë celularët për kontroll.

Ethet e qeverisë

Në mes, një trekëndësh diplomatiku u formua mes Herodes Atticus, Katechakis dhe Mbretëreshës Sofia, pasi “kishte një veprim të koordinuar nga ana e qeverisë”, siç njoftoi dje Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve.

 Konkretisht, menjëherë janë njoftuar si kryesia e Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarit, ashtu edhe ajo e Punëve të Jashtme, ndërsa kryeministri Kyriakos Mitsotakis është njoftuar që në momentin e parë për zhvillimin e rastit .

Mobilizimi në të gjitha nivelet nga qeveria greke, krahas sigurimit të dy shtetasve grekë, ka qenë thuajse i menjëhershëm për shkak të situatës kohore, pasi reflekset greke në zonën kufitare të Evros janë shtuar përgjithësisht së fundmi , pas zhvillimeve të fundit në Bjellorusi.

Për koordinimin sa më të mirë të veprimeve, Inspektori i Përgjithshëm i Policisë së Greqisë së Veriut, shkoi në zonë me nxitim - me urdhër të ministrit grek Takis Theodorikakou, ndërsa qëndruan në linjë të hapur deri në zgjidhjen e të gjitha çështjeve përkatëse me Ministrinë e Mbrojtjes shërbimet kompetente të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Autoritetin Konsullor Grek në Edrene .

Aventura e çiftit të ri pati një fund të mbarë, pasi ata u liruan me kushte kufizuese nga organet kompetente gjyqësore të Edrenesë mbrëmë vonë, të cilat i vendosën si kushtin e vetëm për të qëndruar 48 orë në Turqi, për të përfunduar kontrollin e telefonave të tyre celularë. 

Pas vendimit të gjykatës, çifti grek kanë kaluar natën nën vëzhgim, sipas informacioneve, në një hotel në Andrianoupolis, për të marrë rrugën e kthimit sot.

Kronika e rastit

Çifti grek ka kaluar të dielën nga dogana e Kastanisë dhe në rrethana të panjohura është vendosur në një zonë të ndaluar ushtarake ku janë arrestuar nga persona të ushtrisë turke. 

Vëllai i Athena Tziakës e kërkoi mëngjesin e së hënës pasi ajo nuk ishte kthyer nga udhëtimi i saj i shkurtër në Edrene dhe nuk kishte mundur të kontaktonte me familjen e saj. 

Në fakt, policia ka kontrolluar 28-vjeçaren mëngjesin e së hënës në Aleksandropolis pa mundur ta lokalizojë.

Më pas autoritetet policore greke kontaktuan policinë turke dhe u njoftuan se çifti mbahej në komisariatin e Edirnesë, me akuzën se ndodheshin brenda zonës së ndaluar ushtarake.

Pamjet e çiftit pas lirimit të tyre

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco