Lajmi i fundit

LIVE/ Foltorja e Mirditës, pritje madhështore për Sali Berishën

Banorët menduan se erdhi ‘fundi i botës’, hiri pushton zonën

Banorët menduan se erdhi ‘fundi i botës’, hiri pushton zonën

13:05, 04/12/2021
A+ Aa A-

Banorët në ishullin indonezian Java janë larguar nga një shtëllungë e madhe hiri pasi një vullkan aktiv shpërtheu për herë të dytë në muaj.

Nuk është raportuar ende për viktima dhe evakuimet janë duke u zhvilluar, thanë zyrtarët.

Dëshmitarët thanë se një shi i dendur i hirit vullkanik nga mali Semeru po fshinte diellin në dy rrethe lokale.

Ndërkohë një organ monitorues lëshoi ​​një paralajmërim për linjat ajrore për një re hiri që ngrihej deri në 15,000 m.

Thoriqul Haq, kreu i qarkut të Lumajang pranë Semeru, i tha Reuters se një rrugë dhe urë që lidh Lumajang dhe qytetin e afërt të Malang ishin shkëputur.

Qendra Këshillimore e Hirit Vullkanik (VAAC) në Darvin, Australi tha se hiri dukej se ishte shkëputur nga maja dhe po lëvizte në jug-perëndim.

VAAC ofron këshilla për industrinë e aviacionit në lidhje me vendndodhjen dhe lëvizjen e hirit vullkanik potencialisht të rrezikshëm.

Vullkani, i cili ngrihet 3,676 m mbi nivelin e detit, ka shpërthyer më parë në janar.

Mali Semeru është ndër 130 vullkanet aktive të Indonezisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco