Presidenti i PE: Shtetet anëtare që shkelin ligjet nuk do të marrin fonde nga BE

Presidenti i PE: Shtetet anëtare që shkelin ligjet nuk do të marrin fonde nga BE

22:02, 20/10/2021
A+ Aa A-

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli, kërkoi sot nga shërbimet ligjore që të përgatisin një padi kundër Komisionit Europian për mos zbatimin e 'Rregullores së Kushtëzimit'.

Rregullorja, e cila u miratua dhjetorin e kaluar, i lejon BE -së të pezullojë pagesat nga buxheti i saj për shtetet anëtare në të cilat sundimi i ligjit është nën kërcënim.

Letra nga Presidenti drejtuar shërbimeve juridike të Parlamentit Europian, vjen pas një votimi në Komisionin e Çështjeve Juridike të Parlamentit që rekomandoi ngritjen e procedurave në Gjykatën e Drejtësisë.

Shumica e drejtuesve të grupeve politike në PE në konferencën e sotme e mbështetën këtë veprim.

Letra bën të qartë se Parlamenti do të tërheqë këtë procedim ligjor, nëse Komisioni merr masat e nevojshme.

Duke folur pas takimit të krerëve të grupeve politike në Parlamentin Europian, Presidenti Sassoli tha:

“Shtetet Anëtare të BE -së që shkelin sundimin e ligjit nuk duhet të marrin fonde të BE -së. Vitin e kaluar, Parlamenti luftoi fort për një mekanizëm për ta siguruar këtë. Sidoqoftë, deri më tani Komisioni Evropian ka qenë ngurrues për ta përdorur atë.

Bashkimi Evropian është një komunitet i ndërtuar mbi parimet e demokracisë dhe sundimit të ligjit. Nëse këto janë në kërcënim nga një shtet anëtar, BE-ja duhet të veprojë për t'i mbrojtur ato. Prandaj i kam kërkuar shërbimeve tona juridike që të përgatisin një padi kundër Komisionit për të siguruar që rregullat e BE-së të zbatohen siç duhet", tha Sassoli.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco