Itali/ ‘Green Pass’ i detyrueshëm, radhë të gjata në farmaci

Itali/ ‘Green Pass’ i detyrueshëm, radhë të gjata në farmaci

10:32, 18/10/2021
A+ Aa A-

Pas hyrjes në fuqi të premten 15 tetor, java e parë e punës fillon sot në vendin fqinj me kalimin e detyrueshëm ‘Green Pass’ në vendin e punës.

Në Torino, për shembull, pas protestave të së premtes, farmacitë dhe qendrat e vaksinimit 'u pushtuan' nga punëtorët që nuk e kishin vaksinën dhe për këtë arsye duhej t'i nënshtroheshin një testimi të shpejtë. 

Sidoqoftë, situata u mbajt nën kontroll, përveç në lagjen San Salvario ku policia duhej të ndërhynte të dielën për të kontrolluar qindra njerëz para një farmacie.

Një situatë e ngjashme ishte dhe në Bolzano , ku policia duhej të ndërhynte në një farmaci, e cila ofron tampona me çmime të zbritura, për të parandaluar radhët e gjata. 

Deri pasdite vonë të së dielës ishte krijuar një radhë prej rreth 450 personash, 200 metra e gjatë. 

Meqenëse koha e mbylljes prej 20 orësh ishte shumë e vonuar dhe radha nuk po mbaronte, kryebashkiaku Renzo Caramaschi thirri brigadën.

Kërkesë e madhe për tampona edhe në Pesaro.

 Rreth 200 njerëz rrethuan secilën pikën ku kryeheshin tampona të shpejta.

Për të mos shkaktuar mosmarrëveshje në radhë, farmacitë janë pajisur me shpërndarës ‘eliminimi të radhës’, si një supermarket, të pozicionuar jashtë.

ImageImage

ImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco