Virusi Nipah, një kërcënim i ri pandemik

Virusi Nipah, një kërcënim i ri pandemik

14:21, 17/10/2021
A+ Aa A-

Ndërsa bota po vazhdon të përballet me Covid-19, një tjetër virus potencialisht kërcënues është paralajmëruar nga një shkencëtar i cili është një nga zbuluesit e vaksinës së Oksfordit/Astrazeneca.

Virusi i quajtur Nipah ende nuk ka një trajtim.

"Nëse do të kishim një lloj delta të virusit Nipah, ne do të kishim papritur një virus shumë të transmetueshëm me një përqindje vdekshmërie 50 përqind," tha Dame Sarah Gilbert në Festivalin e Letërsisë Cheltenham në Mbretërinë e Bashkuar të enjten.

Pra, çfarë është virusi Nipah dhe a duhet të shqetësohemi?

Virusi Nipah nuk është i ri dhe është studiuar prej vitesh. Në vitin 1999, virusi mbërriti në Malajzinë qendrore pasi gjeti një strehë tek lakuriqët e natës, të cilët ushqeheshin te pemët frutore që ndodheshin në fermat e derrave.

Derrat hëngrën mbetjet nga lakuriqët e natës dhe virusi kaloi nga derra te njerëzit.

Si transmetohet?

Transmetimi mendohet të ketë ndodhur nëpërmjet ekspozimit të pambrojtur ndaj sekrecioneve nga derrat, ose kontaktit të pambrojtur me indet e një kafshe të sëmurë.

Rreth 105 malajzianë vdiqën brenda tetë muajsh pasi kontraktuan virusin dhe pësuan koma, ethe dhe inflamacion të trurit. Nipah vrau rreth 40 përqind të të infektuarve.

Virusi Nipah mund të transmetohet te njerëzit nga kafshët, si dhe nga ushqimet e kontaminuara dhe kontakti njeri me njeri.

Cili është kërcënimi sot?

Nipah shpërthen çdo vit në Bangladesh dhe gjithashtu shfaqet periodikisht në Indinë lindore. Në shtator, një djalë 12-vjeçar vdiq pasi u infektua me virusin.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se në shpërthimet e mëvonshme në Bangladesh dhe Indi, konsumi i frutave ose produkteve të frutave (të tilla si lëngu i palmës së hurmave të papërpunuara) të kontaminuara me urinë ose pështymë nga lakuriqët e infektuar ishte burimi më i mundshëm i infeksionit.

Sipas OBSH -së, vendet më në rrezik janë Kamboxhia, Gana, Indonezia, Madagaskari, Filipinet dhe Tajlanda.

Lakuriqët frutorë të familjes Pteropodidae janë transmetuesi natyror i virusit Nipah.

Transmetimi nga njeriu te njeriu i virusit Nipah është raportuar edhe në mesin e familjeve dhe kujdestarëve të pacientëve të infektuar.

Nga viti 2001 deri në vitin 2008, rreth gjysma e rasteve të raportuara në Bangladesh ishin për shkak të transmetimit nga njeriu te njeriu nëpërmjet ofrimit të kujdesit për pacientët e infektuar.

Sa vdekjeprurës është virusi?

Shkalla e vdekshmërisë në rastet e raportuara vlerësohet në mes 40 dhe 75 përqind, sipas OBSH-së.

Njerëzit mund të zhvillojnë infeksione asimptomatike, por simptomat mund të shkojnë nga infeksioni i lehtë deri tek ai i rëndë respirator dhe encefaliti fatal (inflamacion i trurit).

Njerëzit e infektuar fillimisht zhvillojnë simptoma si ethe, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, të vjella dhe dhimbje të fytit. Kjo mund të pasohet nga marramendje, përgjumje, ndërrim të vetëdijes dhe shenja neurologjike që tregojnë encefalit akut.

Disa njerëz gjithashtu mund të përjetojnë pneumoni atipike dhe probleme të rënda të frymëmarrjes. Encefaliti dhe konfiskimet ndodhin në raste të rënda dhe mund të përfundojë në koma.

Aktualisht nuk ka asnjë trajtim ose vaksinë për Nipah për njerëzit ose kafshët. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco