Raporti tronditës i UNICEF: Vetëvrasja shkaku i dytë i vdekjeve tek adoleshentët në Evropë

Raporti tronditës i UNICEF: Vetëvrasja shkaku i dytë i vdekjeve tek adoleshentët në Evropë

10:57, 15/10/2021
A+ Aa A-

Në Evropë 9 milion adoleshentë ( midis 10 dhe 19 vjeç) jetojnë në një çrregullim të shëndetit mendor dhe vetëvrasja është shkaku i dytë i vdekjeve tek të rinjtë.

Çdo ditë 3 adoleshent kryejnë vetvrasje.

Rreth 1200 fëmijë dhe adoloshentë midis moshës 10-19 vjeç kryejnë vetvrasje çdo vit shkruhet në raportin e UNICEF-it.

Vetëm aksidentetet rrugore shkaktojnë më shumë vdekje tek të rinjtë.

Shtetet me përqindje më të lartë në Evropë ndër 33 të shqyrtuarit janë : Spanja (20.8%), Portugalia (19.8%) dhe Irlanda (19.4%), ndërsa ato me përqindjen më të ulët gjenden kryesisht në Evropën Lindore: Polonia (10.8%) , Republika Çeke (11%), Bullgaria, Hungaria, Rumania dhe Sllovakia (11.2%).

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco