Lajmi i fundit

LIVE/ Pamje të rënda nga atentati në Vlorë, mjeti i bërë shoshë nga breshëria e plumbave

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare presidenti i parë i Iranit

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare presidenti i parë i Iranit

17:35, 10/10/2021
A+ Aa A-

Abolhassan Banisadr, i cili u bë presidenti i parë i Iranit pas Revolucionit Islamik të vitit 1979, ka ndërruar në moshën 88 vjeçare.

I zgjedhur president në 1980, Banisadr u shkarkua 16 muaj pasi mori detyrën për sfidimin e fuqisë në rritje të klerikëve. Ai iku në Francë, ku ishte pjesë e një grupi të përkushtuar në përpjekjen për të përmbysur autoritetet klerikale.

Familja e tij tha se ai vdiq në një spital në Paris pas një sëmundjeje që e kishte prekur prej kohësh. Në vitet 1960, Banisadr u burgos në Iran për kundërshtimin e tij ndaj monarkut të vendit, Shahut. Në Francë, ai u bashkua me rrethimin e Ayatollah Ruhollah Khomeini, duke u bërë një nga miqtë dhe këshilltarët e tij të ngushtë. Ata u kthyen në Teheran së bashku gjatë revolucionit.

Banisadr më pas shërbeu si ministër i Iranit pas ekonomisë dhe punët e jashtme dhe me ndihmën e klerit islamik, u bë president. Ai u përball me vështirësi të mëdha që në fillim, përfshirë krizën e pengjeve të ambasadës amerikane dhe luftën Iran-Irak, por mbi të gjitha kundërshtimin e klerikëve fundamentalistë.

Banisadr ishte kundër të pasurit klerikë në sistemin politik dhe lufta për pushtet çoi në fajësimin e tij nga parlamenti, një veprim i miratuar nga Khomeini.

Një muaj më vonë, ai u arratis në bordin e një Boeing 707 të Forcave Ajrore iraniane dhe iu dha azil politik në Francë. Ai pastaj bashkë-themeloi Këshillin Kombëtar të Rezistencës së Iranit,por e la atë tre vjet më vonë, në 1984.

Në vitin 2019, ai i tha agjencisë së lajmeve “Reuters”, Khomeini, i cili vdiq në vitin 1989, se kishte tradhtuar parimet e revolucionit pasi kaloi në pushtet, duke shtuar se kjo i kishte lënë një shije “shumë të hidhur” midis disa prej atyre që ishin kthyer me triumf me të në Teheran.

Ai tha se ishte i bindur se Revolucioni Islamik do të sillte demokracinë dhe të drejtat e njeriut në vend pas sundimit të Shahut.

Agjencia e lajmeve “Associated Press” shkroi se ai tha për Ajatollahun: “Isha si një fëmijë që shikoja babanë tim të kthehej ngadalë në alkoolist... Droga këtë herë ishte fuqi”.

Në njoftimin e vdekjes, familja e tij tha se Banisadr “kishte mbrojtur lirinë përballë tiranisë dhe shtypjes së re në emër të fesë”. Ata nuk dhanë detaje rreth shkakut të vdekjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco