Avioni ushtarak rrëzohet në lagjen e Teksasit, zhvendos banorët e dëmton shtëpitë

Avioni ushtarak rrëzohet në lagjen e Teksasit, zhvendos banorët e dëmton shtëpitë

21:28, 19/09/2021
A+ Aa A-

Një avion ushtarak u rrëzua në një lagje të Teksasit të dielën në mëngjes, duke dëmtuar tre shtëpi dhe duke zhvendosur banorët, tha policia.

Përplasja ndodhi rreth orës 11:15 të mëngjesit midis 4000 blloqeve të Tejas dhe Dakota në Lake Uorth të Teksasit, rreth dy milje në verilindje të Bazës së Rezervave të Përbashkët Fort Uorth.

Marina amerikane e ka identifikuar aeroplanin si një trajner avioni T-45C Goshauk i caktuar në Training Air Uing 2 në Stacionin Ajror Naval në Kingsville, Teksas.

Dy pilotët u hodhën jashtë avionit, para rrëzimit. Një nga parashutat e pilotit u kap në linjat e energjisë, ndërsa piloti tjetër u gjet aty pranë, tha shefi i policisë në Lake Uorth J.T. Tha Manoushagian.

Të dy pilotët janë transportuar në institucionet mjekësore për vlerësim dhe janë në gjendje stabile.

Avioni kishte kryer një fluturim stërvitor rutinë që kishte origjinën nga Aeroporti Ndërkombëtar Corpus Christi, sipas Shefit të Trajnimit Ajror Detar.

Banorët e shtëpive të dëmtuara u zhvendosën dhe një ekip i Kryqit të Kuq ishte në vendngjarje për t'i ndihmuar ata. Nuk raportohet për të lënduar.

Agjenci të shumta, përfshirë policinë dhe zjarrfikësen Forth Uorth, ishin në vendngjarje duke ndihmuar.

Dy -tre blloqet që rrethojnë vendin e përplasjes kishin ndërprerjen e energjisë dhe pritet të qëndrojnë pa të për disa ditë, tha policia gjatë një konference shtypi pasdite. Zona e prekur përfshin midis 60 dhe 70 banorë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco