Metodë interesante/ Koreja e Veriut publikon pamjet e testimit të raketave nga treni

Metodë interesante/ Koreja e Veriut publikon pamjet e testimit të raketave nga treni

09:05, 17/09/2021
A+ Aa A-

Ditën e djeshme Koreja e Veriut kreu testin e saj të parë me raketa në bregun lindor të vendit.

Në imazhet e publikuara shihet që ajo kishte aplikuar një metodë interesante në provë, një raketë të lëshuar nga treni.

Gjithashtu u pa që raketat arritën me sukses në një distancë prej më shumë se 1.500 kilometrash në të dy provat.

Ky test ka alarmuar bashkësinë ndërkombëtare.

Takehiro Funakoshi, Drejtor i Përgjithshëm i Byrosë Japoneze të Oqeanisë dhe Azisë, Sumg Kim, Përfaqësuesi Special i Presidentit të SHBA Joe Biden për Korenë e Veriut dhe Noh Kyu Duk, Shefi i Paqes dhe Çështjet e Sigurisë për Gadishullin Korean, që përfaqësojnë Korenë e Jugut, u takuan në Tokio, dhe diskutuan përpjekjet e fundit të Phenianit për të rritur tensionin në rajon.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco