Kina vaksinon 1 miliardë njerëz Studentët rreshtohen të bëjnë vaksinën në Shenyang, Kinë.

Kina vaksinon 1 miliardë njerëz

12:14, 16/09/2021
A+ Aa A-

Më shumë se një miliard njerëz në Kinë, gati 71% e vendit më të populluar në botë - janë vaksinuar plotësisht kundër Covid -19, treguan shifrat e zyrtarëve të enjten.

"Që nga 15 shtatori, 2,16 miliardë doza vaksine janë administruar në të gjithë vendin," tha Mi Feng, zëdhënës i komisionit kombëtar të shëndetit, në një konferencë shtypi.

Qeveria nuk ka shpallur publikisht një objektiv për mbulimin e vaksinimit, por një virolog i lartë, Zhong Nanshan, tha muajin e kaluar se Kina ka të ngjarë të ketë 80% të popullsisë së saj të vaksinuar deri në fund të vitit, sipas agjencisë franceze të lajmeve AFP

Kjo vjen pasi një shpërthim i variantit Delta në provincën juglindore Fujian ka infektuar pothuajse 200 njerëz deri më tani në tre qytete.

Ky numër në Fujian është rikthimi më i madh për javë të tëra dhe vjen pasi vendi deklaroi se e kishte variantin Delta nën kontroll.

Kina raportoi 80 raste të reja të enjten, nga të cilat 49 ishin transmetime të brendshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco