Për herë të parë bien shitjet e djathit në Zvicër

Për herë të parë bien shitjet e djathit në Zvicër

14:46, 05/08/2021
A+ Aa A-

Vera është zakonisht sezoni i djathit në Zvicër që konsumohet shumë, sidomos nga turistët. Por, shirat e dendur që përfshinë Zvicrën gjatë gjithë muajit korrik kanë “përzënë” shumë njerëz nga Zvicra për të shijuar pushimet në shtete të tjera, përcjell albinfo.ch.

Si për vendas, ashtu edhe për turistë, preferenca ushqimore pati ndryshuar, nga mishi i nxehtë në djathin e shkrirë të nxehtë.

Mirëpo, tregtarët e djathit raportojnë se për shkak të motit të keq që përjashtoi gatimin në natyrë për shumë ditë, shitjet e djathit ranë dhe fondet u rritën muajin e kaluar – një dukuri e pazakontë në korrik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco