Pse sulmet keqbërëse informatike, janë fokus me rëndësi për Biden në Gjenevë

Pse sulmet keqbërëse informatike, janë fokus me rëndësi për Biden në Gjenevë

14:38, 16/06/2021
A+ Aa A-

Studiuesit thonë se ka prova bindëse se shumë prej grupeve më të mëdha të keqbërësve informatikë  kanë origjinën në Rusi ose  përreth saj.

Natyra anonime e krimit kibernetik do të thotë që shpesh është e vështirë të dihet saktësisht se kush po bën sulmin dhe nga ku. Sidoqoftë, gjatë viteve të fundit është vërejtur një model i pamohueshëm nga ekspertët që tregojnë një drejtim të veçantë.

Duke ndjekur taktikat dhe teknikat e kebërësve informatikë, studiuesit thonë se ka prova jashtëzakonisht bindëse se shumë prej më të mëdhenjve kanë origjinën të lidhur me Rusinë.

Për shembull, shumica e grupeve kryesore i reklamojnë produktet e tyre në rrjetin e nëndheshëm të forumeve të hakerave rusishtfolës. Ata gjithashtu duket se veprojnë kryesisht gjatë orarit të punës në Moskë dhe zakonisht pushojnë gjatë ditëve të pushimit zyrtar në Rusi.

Në shumë raste, kodi aktual i softuerit gjithashtu ka udhëzime specifike të punuara në të që automatikisht parandalojnë sulmet ndaj sistemeve kompjuterike që përdorin konfigurimet e tastierës ruse.

Ndoshta prova më tërheqëse është se ka vetëm kaq pak viktima të keqbërësve informatikë nëë Rusi ose ish-shtetet Sovjetike. Kjo shpesh vihet poshtë në mitin "Një Rregull" të piraterisë ruse - ju mund të ndiqni këdo , mjaft të mos jetë në tokë mike.

Nuk ka dyshim se bandat e sulmuesve kibernetikë veprojnë kudo nëpër botë.

Hakerat në Korenë e Veriut për shembull ishin përgjegjës për sulmin më të rëndë të kibernetik në histori në 2017 që ndikoi në qindra spitale të Mbretërisë së Bashkuar.

Sidoqoftë, shumica e ekspertëve bien dakord që industria kriminale në shkallë të gjerë, me shumë milion adollarë, që aktualisht po përshkon botën, po buron nga një rajon specifik - Rusia dhe fqinjët e saj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco