Kufomat si pasojë e Covid hidhen në lumë/ Situatë e tmerrshme në Indi, shkak varfëria..

Kufomat si pasojë e Covid hidhen në lumë/ Situatë e tmerrshme në Indi, shkak varfëria..

08:19, 16/05/2021
A+ Aa A-

Trupat e viktimave të COVID-19 janë gjetur të hedhur në disa lumenj indianë, një praktike alarmante që  mund të buronte nga varfëria dhe frika e sëmundjes në fshatra, raporton Reuters.

Imazhet e kufomave që shkojnë poshtë lumit Ganges, të cilat hindutë i konsiderojnë të shenjta, kanë tronditur një komb që po dridhet nga vrullin i infeksioneve me koronavirus.

Megjithëse mediat kanë lidhur rritjen e fundit të numrave të trupave të tillë me pandeminë, shteti verior i Uttar Pradesh, shtëpia e 240 milion njerëzve, deri më tani nuk ka zbuluar publikisht shkakun e vdekjeve.

“Administrata ka informacione se trupat e atyre që i janë nënshtruar COVID-19 ose ndonjë sëmundje tjetër po hidhen në lumenj në vend që të trajtohen sipas ritualeve të duhura,” tha një zyrtar i lartë i shtetit, Manoj Kumar Singh, në një letër drejtuar drejtuesve të zonest që u shqyrtua nga Reuters.

“Si rezultat, trupat janë rikuperuar nga lumenjtë në shumë vende.”

Singh konfirmoi letrën për Reuters por tha se autopsitë në katër deri në pesë trupa në distriktin shtetëror të Ghazipur nuk kishin zbuluar infeksionin e virusit.

“Trupat janë dekompozuar, kështu që nuk jam i sigurt se në këtë gjendje mund të zbulohet për koronavirus,” tha ai në një mesazh me tekst.

Kryeministri Narendra Modi u kërkoi zyrtarëve të Shtunën të rrisin burimet e kujdesit shëndetësor rural dhe të rrisin mbikëqyrjen ndërsa virusi përhapet me shpejtësi në ato zona, pasi shkatërroi qytetet.

Uttar Pradesh, shtëpia e më shumë njerëzve se Brazili ose Pakistani, është goditur keq nga rritja e dytë dramatike e COVID-19 ne Indi. Ekspertët e shëndetësisë thonë se shumë raste po kalojnë të pazbuluara në fshatrat e ketij shteti.

Në leter, Singh tha se mungesa e fondeve për materiale të tilla si dru zjarri për djegie, besimet fetare në disa komunitete dhe familjet që braktisnin viktimat nga frika e sëmundjes ishin ndër arsyet e mundshme të rritjes së hedhjes në lumenj.

Ai u kërkoi zyrtarëve të nivelit lokal të mos lejonin hedhjen e kufomave në ujë dhe tha se qeveria e shtetit do t’u paguante familjeve të varfra nga 5,000 rupi (68 dollarë) secila për të djegur ose varrosur trupat e të vdekurve.

Shteti i ka kërkuar gjithashtu policisë të patrullojë lumenjtë për të ndaluar praktikën.

India ka raportuar zyrtarisht rreth 4,000 vdekje të përditshme nga sëmundja për gati dy javë, por ekspertët e shëndetit thonë se numri është ndoshta shumë më i lartë për shkak të faktorëve të tillë si testimi i dobët në zonat rurale.

Shtimi i vdekjeve ka çuar në grumbullime të prapambetura në krematoriumet në shumë vende duke shumëfishuar koston e riteve të fundit.

Të shtunën, zëdhënësi i Uttar Pradesh Navneet Sehgal mohoi raportet e medias se deri në 2,000 kufoma të viktimave të mundshme të virusit ishin hedhurne lumenjë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco