Lajmi i fundit

Bardhi: Një tjetër burgaxhi i Edi Ramës do të largohet nga qeverisja

Më shumë se 4,000 indianë vdiqën nga Covid për të dytën ditë radhazi

Më shumë se 4,000 indianë vdiqën nga Covid për të dytën ditë radhazi

11:42, 13/05/2021
A+ Aa A-

Neë Delhi: India regjistroi më shumë se 4,000 vdekje nga COVID-19 për të dytën ditë radhazi të enjten, ndërsa infeksionet qëndruan nën 400,000 për të katërtën ditë, por virusi është i shfrenuar në zonat rurale ku rastet mund të mos raportohen për shkak të mungesës së testimit.

Ekspertët mbeten të pasigurt kuri do të arrihet kulmi dhe shqetësimi po rritet për transmetueshmërinë e variantit që po po rrit infeksionet në Indi dhe po përhapet në të gjithë botën.

Bhramar Mukherjee, një profesore e epidemiologjisë në Universitetin e Miçiganit, tha se shumica e modeleve kishin parashikuar një kulm këtë javë dhe se vendi mund të shihte shenja të kësaj tendence. Akoma, numri i rasteve të reja çdo ditë është mjaft i madh dhe ka mbingarkuar spitalet, tha ajo në Tëitter. "Fjala kryesore është optimizëm i kujdesshëm."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco