Lajmi i fundit

Bilanci ditor i Covid/ 50 raste të reja, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Qeveria spanjolle propozon të vonojë dozën e dytë, për të vaksinuar sa më shumë njerëz

Qeveria spanjolle propozon të vonojë dozën e dytë, për të vaksinuar sa më shumë njerëz

12:23, 19/04/2021
A+ Aa A-

Në Spanjë, qeveria propozon një zgjatje në intervalet e vaksinimit me Pfizer dhe Moderna dhe kërkon që të mos festohen aktivitetet masive.

Qeveria spanjolle dëshiron të përshpejtojë vaksinimin sa më shumë që të jetë e mundur, siç kërkojnë komunitetet autonome. 

Për këtë, Ministria e Shëndetësisë propozon që doza e dytë e vaksinave Pfizer dhe Moderna të vonohet deri në tetë javë për ata që janë nën 80 vjeç. 

Në këtë mënyrë, do të arrihej një imunizim më i shpejtë, duke marrë parasysh përvojën pozitive të vendeve të tjera, të tilla si Mbretëria e Bashkuar ose Izraeli .

Kjo specifikohet në dokumentacionin që Ministria spanjolle u ka dërguar anëtarëve të Komisionit të Shëndetit Publik në mënyrë që ata të mund ta votojnë atë në një takim të jashtëzakonshëm të martën, më 20 prill.

Deri më tani, doza e dytë e Pfizer ishte dhënë brenda tre javësh nga e para kurse Moderna në katër javë. Tani do të rritet në 56 ditë për të gjithë nën moshën 80 vjeç.

Pilar Aparicio Azcárraga , drejtori i përgjithshëm i Shëndetit Publik, tashmë u ka dërguar tre dokumente anëtarëve të Komisionit të Shëndetit Publik:

modifikimin e strategjisë së vaksinimit, propozimin për të dhënë dozën e dytë të Moderna dhe Pfizer etj. dhe një propozim marrëveshjeje për aktivitetet masive deri në arritjen e imunitetit në grup.

"Ndarja e dozave në regjimin e vaksinave mARN të Pfizer dhe Moderna do të lejojë rritjen e numrit të njerëzve të mbrojtur me një dozë të parë të vaksinës pa vonuar shumë arritjen e regjimit të plotë, i cili siguron mbrojtje maksimale në afat të mesëm dhe afatgjatë ”, thuhet në propozimin e Grupit Punues Teknik të Vaksinimit. 

Për vaksinën AstraZeneca , teknikët konsiderojnë se intervali 12-javor midis dy dozave nuk ka nevojë të ndryshohet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco