Afrikë e Jugut: Zjarri shkatërron godinat historike në Kejptaun, evakuohen 4 mijë studentë

Afrikë e Jugut: Zjarri shkatërron godinat historike në Kejptaun, evakuohen 4 mijë studentë

09:05, 19/04/2021
A+ Aa A-

Një zjarr i egër që shpërtheu në shpatet e malit Tabla në Kejptaunit u përhap në Universitetin e Kejptaun, duke djegur bibliotekën historike të kampusit dhe detyruar evakuimin e 4000 studentëve.

Flakët e verdha ndriçuan dritaret e bibliotekës, e cila mban arkiva të konsiderueshme dhe koleksione librash, ndërsa zjarrfikësit hidhnin ujë me avionë për të shuar flakën.

Salla e leximit në bibliotekën historike Jagger të universitetit u "zbraz" sipas drejtorit ekzekutiv të Bibliotekës UCT Ujala Satgoor, por sistemi i zbulimit të zjarrit u aktivizua, "duke parandaluar përhapjen e zjarrit në pjesë të tjera të bibliotekës". Disa koleksione të vlefshme u shkatërruan, tha ajo.

Ndërtesa të tjera të kampusit gjithashtu morën flakë dhe një mulli historik me erë u dogj. Mulliri Mostert i mbuluar me kashtë, i ndërtuar në 1796, është mulliri më i vjetër në punë i vendit.

Image

Sapo jashtë kampusit në shpatet e malit Table, era shpërndau flakët nëpër shkurret e thata, edhe një pjesë e restorantit Rhodes Memorial mori flakë. SANParks, i cili drejton parkun kombëtar Table Mountain, tha se besonte se zjarri ishte ndezur aksidentalisht nga një person i pastrehë.

Dan Plato, kryebashkiaku i qytetit të Kejptaunit, tha: “është tragjike që thesaret letrare kanë humbur në bibliotekën e Universitetit të Kejptaun, por unë jam informuar se disa nga veprat më të vlefshme u shpëtuan nga aktivizimi i shpejtë i dyerve rrotulluese. Vëmendja dhe mbështetja jonë mbetet me zjarrfikësit dhe të gjithë ata që punojnë për të mbrojtur humbjen e mëtejshme të pasurisë. "

Image

Më shumë se 100 zjarrfikës dhe personeli i urgjencës u vendosën në kampusin universitar dhe në parkun kombëtar të malit Table. Katër helikopterë u përdorën për të hedhur ujë në zonat e kërcënuara, thanë zyrtarët.

Një zjarrfikës u plagos dhe po trajtohej në një spital, sipas departamentit të zjarrit dhe shpëtimit në Kejptaun.

Menaxheri i zjarrit në parkun kombëtar Table Mountain, z. Philip Prins tha në një deklaratë se zjarri ishte përhapur veçanërisht me shpejtësi për shkak të "pishave shumë të vjetra të malit dhe mbetjeve të tyre. Zjarri krijoi erën e vet që e rriti më tej shkallën e përhapjes. Sasia e madhe  e tymit dhe azhurnimet përkatëse e bënë të pamundur që mbështetja ajrore të ngadalësojë përhapjen."

Banorët janë paralajmëruar të jenë në gatishmëri, tha në një deklaratë Charlotte Powell, zëdhënëse e qendrës së menaxhimit të rrezikut të katastrofave të qytetit.

"Në këtë fazë, nuk ka asnjë arsye për të evakuuar, por ne kërkojmë që banorët t'i përmbahen rregullave sa më poshtë: mbyllni të gjitha dritaret për të parandaluar dhe zvogëluar nxehtësinë, lagni kopshtin tuaj duke përdorur zorra uji ose sistem ujitje", tha Powell.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco