Princeshat spanjolle u vaksinuan për Covid kur vizituan mbretin në ekzil Princesha Elena e Spanjës majtas - me mbretëreshën Sofia djathtas

Princeshat spanjolle u vaksinuan për Covid kur vizituan mbretin në ekzil

14:45, 03/03/2021
A+ Aa A-

Futi zemërimi pas  pretendimeve se Cristina 55 vjeçe dhe Elena 57 vjeçe kishin bërë vaksina anti-COVID kur vizituan babanë e tyre Juan Carlos në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Familja mbretërore e Spanjës po përballet me kritika në vazhdimësi pas raporteve se vajzat e ish-mbretit Juan Carlos u vaksinuan kundër Covid-19 ndërsa kishin shkuar të vizitonin babanë e tyre në mërgimin e tij të imponuar në Abu Dhabi.

Pretendimet nga faqja e internetit e lajmeve El Confidencial se princeshat, Cristina 55 vjeçe dhe Elena 57 vjeçe, e kishin bërë vaksinën gjatë një vizite në shtetin e Gjirit muajin e kaluar, tërhoqën kritika nga të dy partitë kryesore qeverisëse në një vend në të cilin moshat mbi 80 vjeçe që rrezikojnë më shumë janë ende duke u vaksinuar.

"Ne duam që të gjithë të jenë të barabartë në këtë vend dhe kjo është gjëja më e papranueshme dhe më e papëlqyeshme," tha Yolanda Díaz, Ministrja e Punësimit, në televizionin spanjoll.

Podemos, partneri i vogël në qeverinë e koalicionit, shkroi në Tëitter: "Privilegjet e tyre shkojnë përtej njerëzve që pretendojnë të përfaqësojnë".

Mbretërit mbretërorë spanjollë janë ndjekur nga skandali që kur Juan Carlos  abdikoi në 2014 dhe ia dorëzoi fronin Felipe. Ai shkoi në internim vullnetarisht në Abu Dhabi në vitin 2020.

Familja mbretërore nuk pranoi të konfirmonte ose mohonte historinë, duke theksuar se princeshat, motrat e mbretit Felipe VI, nuk ishin zyrtarisht pjesë e institucionit mbretëror dhe se rezidenca zyrtare e Cristina ishte në Zvicër.

"Mbreti nuk është përgjegjës për sjelljen e motrave të tij", tha pallati në një deklaratë.

    © SYRI.net

    Lexo edhe:

    Komentet

    Shto koment

    Denonco