Zvicerianët do të votojnë për ndalimin e perçeve, referendumi kritikohet si islamofobik

Zvicerianët do të votojnë për ndalimin e perçeve, referendumi kritikohet si islamofobik

14:32, 03/03/2021
A+ Aa A-

Zyrih - "Stop ekstremizmit!" bën thirrje një tabelë e kuqe në një fshat të qetë jashtë Zyrihut në Zvicër, sipër imazhit të një gruaje të mbuluar dhe me perçe në fytyrë.

Pankarta është pjesë e një fushate nga Partia Popullore Zvicerane (SVP) e ekstremit të djathtë për të ndaluar perçet në publik dhe që do të votohet në një referendum detyrues kombëtar të dielën. Sondazhet në opinion thonë se shumica e zviceranëve do ta mbështesin atë dhe ndalimi do të bëhet ligj.

“Në Zvicër, tradita jonë është që të tregoni fytyrën. Kjo është një shenjë e lirive tona themelore, ”tha Walter Wobmann, një anëtar i parlamentit i kësaj partie dhe kryetar i komitetit të referendumit.

Propozimi i paraprin pandemisë së COVID-19, e cila ka parë që gjithë të rriturit me detyrim të vënë maska ??në shumë ambiente për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

Ky propozim mori mbështetjen e nevojshme për të organizuar një referendum në 2017.

  Ai nuk e përmend Islamin drejtpërdrejt dhe gjithashtu synon të ndalojë protestuesit e dhunshëm në rrugë dhe huliganët e futbollit që mbajnë maska. Akoma, politikanët lokalë, media dhe aktivistët e kanë quajtur atë ndalim i perçes.

  Propozimi ndërthur marrëdhëniet e tensionuara të Zvicrës me Islamin pasi qytetarët votuan për të ndaluar ndërtimin e minareve të reja në 2009. Dy kantone tashmë e kanë ndaluar mbulimin e fytyrës.

  Wobmann tha se votimi nuk ishte kundër vetë Islamit, por shtoi, "mbulimi i fytyrës është një simbol për këtë Islam politik ekstrem, i cili është bërë gjithnjë e më i spikatur në Evropë dhe që nuk ka vend në Zvicër".

  Franca  e ndaloi mbajtjen e perçes në publik në 2011 dhe Danimarka, Austria, Holanda dhe Bullgaria kanë ndalime të plota ose të pjesshme të perçes mbi fytyrë në publik.

  Askush në Zvicër nuk mban perçe dhe vetëm rreth 30 gra mbajnë perçe, vlerëson Universiteti i Lucernit. Myslimanët përbëjnë 5.2% të popullsisë zvicerane prej 8.6 milionë njerëz, me shumicën e rrënjëve të tyre në Turqi, Bosnjë dhe Kosovë.

  Myslimanët zviceranë kanë thënë se partitë e krahut të djathtë po përdornin votën për të mbledhur mbështetësit e tyre me qëllim që t'i demonizojnë dhe të tjerët kanë paralajmëruar se një ndalim mund të shkaktojë përçarje më të gjëra.

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Shto koment

  Denonco